LublinWiadomości

Startuje 11. edycja Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest blisko 15 mln zł

W Lublinie rusza 11. edycja Budżetu Obywatelskiego, w ramach której do rozdysponowania będzie aż 14,7 mln zł. Projekty tradycyjnie zostaną sklasyfikowane w dwóch kategoriach, jako dzielnicowe i ogólnomiejskie. Pomysły można składać do 14 marca.

Projekty dzielnicowe, to takie, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców konkretnej dzielnicy. Mogą mieć charakter wyłącznie infrastrukturalny, czyli dotyczyć budowy, przebudowy czy remontu. Ich wartość to maksymalnie 400 tys. zł.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Spacerowy slow life na Szerokim, czy Zaciszna Młodzieżowa? Zakończył się nabór projektów do Zielonego Budżetu (lista)

– Taka kwota zostanie wykorzystana w każdej dzielnicy, o ile projekty we wszystkich dzielnicach będą złożone. W innym przypadku niewykorzystane pieniądze wrócą do puli ogólnomiejskiej – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Z kolei projekty ogólnomiejskie, wykraczające swoim zasięgiem poza obszar jednej dzielnicy, zostały podzielone na dwie kategorie.

Pierwsza ma charakter nieinwestycyjny i dotyczy np. organizacji wydarzenia kulturalnego, czy sportowego. Są to tzw. projekty „miękkie”, a ich wartość nie może przekroczyć 200 tys. zł.

Drugi rodzaj projektów ogólnomiejskch, tzw. projekty „twarde”, dotyczą realizacji konkretnych inwestycji np. remontu ulicy.

– Realizacja projektu inwestycyjnego może obejmować maksymalnie dwa zadania inwestycyjne, przez co rozumie się przedsięwzięcie o spójnym zakresie rzeczowym zarówno pod względem lokalizacji, jak i przeznaczenia, mające za zadanie osiągnięcie wspólnego celu. Na przykład remont dwóch sąsiadujących ulic będzie jednym zadaniem inwestycyjnym, ale remont dwóch ulic w różnych lokalizacjach, to już dwa odrębne zadania – tłumaczy Justyna Góźdź.

Kwota jaka może zostać wydana na realizację ogólnomiejskiego projektu o charakterze inwestycyjnym to nawet 1 mln zł.

Projekty można składać poprzez formularz online znajdujący się na stronie decyduje.lublin.eu, za pośrednictwem platformy ePUAP lub tradycyjnie, w wersji papierowej w Biurach Obsługi Mieszkańców.

Na realizację projektów w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego przewidziano łącznie 14,7 mln zł, czyli o 700 tys. więcej niż w roku ubiegłym.

W poprzedniej, 10. edycji budżetu obywatelskiego, zagłosowało ponad 23 tysiące osób, które wybrały 11 projektów ogólnomiejskich oraz 28 projektów dzielnicowych. A we wszystkich edycjach BO zrealizowano łącznie ponad 260 pomysłów za blisko 100 mln złotych.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwa miejskie projekty uznane za wybitny przykład innowacji politycznej na skalę europejską

Jak zapewnia lubelski Ratusz, każdy zainteresowany może uzyskać pomoc przy pisaniu wniosku w Biurze Partycypacji Społecznej zlokalizowanym przy ul. Gilasa 3, telefonicznie (tel. 81 466-19-00) lub mailowo: [email protected].

Dodatkowo Miasto zaprasza na spotkania informacyjne, które odbędą się w dniach 21 luty – 13 marca br:

– 21 lutego, godz. 17.00 Kosmos: Przestrzeń Młodych, Al. Racławickie 33;
– 22 lutego, godz. 16.00, Przestrzeń młodych Hej!, ul. Peowiaków 11;
– 23 lutego, godz. 17.00, Po prostu Fajne Miejsce!: Przestrzeń Młodych, ul. Jana Sawy 5;
– 26 lutego, godz. 17.00, Baobab, ul. Krakowskie Przedmieście 39;
– 28 lutego, godz. 17.00, Piwnica Labiryntu: Przestrzeń Młodych, ul. Popiełuszki 5;
– 13 marca, godz. 17.00, Przestrzeń Młodych: Prusa 2, ul. Prusa 2.

fot. Miasto Lublin | 11. edycja Budżetu Obywatelskiego

4 komentarze do “Startuje 11. edycja Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest blisko 15 mln zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *