LublinWiadomości

Lublin w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Lublin znalazł się w gronie czterech miast finalistów prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 (ESK 2029). Dlatego Miasto zaprasza lublinian do przesyłania pomysłów, które mają pomóc w stworzeniu finałowej aplikacji konkursowej i zaplanowaniu program obchodów.

Na tzw. „krótkiej” liście w ścisłym finale konkursu oprócz Lublina znalazły się również Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.

Hasłem przewodnim lubelskiej aplikacji jest Re:Union, rozumiane jako spotkanie, dialog, troska o siebie nawzajem i nowe spojrzenie na miasto.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Startuje 11. edycja Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest blisko 15 mln zł

– Otrzymanie tego tytułu pomoże wzmocnić pozycję Lublina, jako ważnego ośrodka kulturalnego w Europie oraz otworzy nowe możliwości współpracy z innymi europejskimi miastami – podkreśla Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Finałowa aplikacja konkursowa ESK 2029 zostanie oceniona jesienią przez zespół europejskich ekspertów.

– Aplikację konkursową chcemy stworzyć wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Zachęcam do podzielenia się swoimi pomysłami i marzeniami na ESK 2029 – mówi Krzysztof Żuk.

Dlatego już od najbliższego piątku, 23 lutego, mieszkańcy mogą przesyłać pomysły na wydarzenia i działania, które chcieliby widzieć w programie obchodów ESK 2029. Propozycje można składać do 18 marca poprzez formularz on-line dostępny na stronie esk2029.lublin.eu lub od 26 lutego w formie papierowej w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, instytucjach kultury i przestrzeniach młodzieżowych.

Lublin w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
fot. Miasto Lublin

Pomysły wpisujące się w ideę ESK 2029 można realizować również za pośrednictwem narzędzi i programów wspierających, na które Miasto przeznaczyło w tym roku ok. 2 mln zł.

Cały czas można zgłaszać projekty m.in. w ramach programu „Dzielnice Kultury”. Ponadto, do 31 marca przyjmowane są wnioski o przyznanie stypendium na realizację w 2024 roku projektu z zakresu twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury. Twórcy mogą natomiast liczyć na wsparcie Miasta w realizacji swoich projektów, m.in. za pośrednictwem programów Kreatywni czy Kreatywne Vouchery.

W działania na rzecz ESK 2029 mogą włączyć się również najmłodsi mieszkańcy miasta. Aktualnie trwają nabory do projektów: „Uczeń i uczennica przyszłości”, w którym dodatkowe punkty otrzymają prace konkursowe przedstawiające Lublin, jako miasto kultury; „Dzielnice Kultury – Młodzież Inspiruje Dzielnice” oraz stypendialnego młodzieżowego projektu w zakresu twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury.

Ponadto, Miasto przygotowało specjalną ankietę, która pozwoli ustalić miejsce, jakie w lubelskich placówkach oświatowych zajmuje edukacja poprzez kulturę. Formularz ma trafić do lubelskich szkół i przedszkoli, a wnioski posłużą do przygotowania planu działań w zakresie edukacji kulturalnej na najbliższe lata w kontekście starań o ESK 2029.

– Do stworzenia drugiej, finałowej aplikacji potrzebujemy propozycji mieszkanek i mieszkańców związanych z tym, jak widzą Lublin i siebie w naszym mieście w 2029 roku. Zależy nam na poznaniu potrzeb, marzeń i oczekiwań wszystkich lublinian, również tych najmłodszych. Dlatego zachęcamy do wypełniania przygotowanych ankiet i wspólnego kształtowania przyszłego Lublina – mówi Rafał Koziński, Dyrektor Centrum Kultury w Lublinie, koordynator programowy ESK Lublin 2029.

Lublin w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
fot. Miasto Lublin

Aktualnie trwa także zbieranie pomysłów na działania w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2029 od instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Do końca lutego mogą zgłaszać swoje propozycje za pośrednictwem formularza on-line dostępnego na stronie esk2029.lublin.eu. Dodatkowo, lubelskie ngo’sy miały możliwość złożenia projektów w otwartym konkursie ofert „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”, który w latach 2024-2026 zakłada rozdysponowanie środków finansowych w łącznej wysokości 2,4 mln zł, czyli 800 tys. zł rocznie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uczniowie zaprojektują Lublin przyszłości. Startuje kolejna edycja miejskiego projektu

– Jednocześnie rozpoczynamy cykl spotkań z mieszkankami i mieszkańcami dotyczący starań Lublina o ESK 2029 w kontekście potrzeb różnych grup społecznych. Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń poświęcone jest oczekiwaniom osób ze szczególnymi potrzebami i odbędzie się w środę, 28 lutego, o godz. 14:00 w Sali Jasnej Centrum Kultury w Lublinie. Do uczestnictwa zapraszamy zainteresowane mieszkanki i mieszkańców miasta oraz przedstawicielki i przedstawicieli organizacji i instytucji społecznych – zachęca Katarzyna Duma Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Lublin.

Na działania związane z ubieganiem się Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 w tym roku w rezerwie celowej zabezpieczono aż 1,75 mln złotych.

Lublin w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
fot. Miasto Lublin

4 komentarze do “Lublin w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *