MotoryzacjaWiadomościZ kraju i ze świata

Zdajesz i jedziesz. Tymczasowe prawo jazdy dostępne w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dostępna w aplikacji mObywatel umożliwia świeżo upieczonym kierowcom korzystanie z tymczasowego prawa jazdy tuż po zdaniu egzaminu. To rozwiązanie pozwoli kierowcom ruszyć w drogę od razu po uzyskaniu uprawnień.

Nie trzeba już czekać na wydanie plastikowego dokumentu, żeby móc kierować samochodem zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Ministerstwo Cyfryzacji w Polsce wprowadza usługę, dzięki której tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w aplikacji mObywatel. Proces wdrażania rozpoczął się 7 sierpnia i potrwa maksymalnie do 21 sierpnia bieżącego roku.

Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, ważny przez 30 dni od momentu zdania egzaminu. Dokument ten potwierdza uprawnienia do kierowania pojazdami w różnych kategoriach, takich jak AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, czy T. Z nowej usługi mogą skorzystać zarówno nowi kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy, jak i ci, którzy rozszerzyli swoje uprawnienia.

Jak to działa? System PWPW przekazuje dane osoby, która zdaje egzamin do CEK. Następnie egzaminator uzupełnia wynik w PKK, a dane są wysyłane do CEK i Starosty, gdzie tworzone jest tymczasowe prawo jazdy. Użytkownik aplikacji mObywatel otrzymuje powiadomienie o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu.

Dzięki tej nowości, kierowcy uzyskują bieżący wgląd w swoje dane i otrzymują informacje o zdarzeniach związanych z tymczasowym prawem jazdy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Wypadki drogowe – Wakacje 2023. Policja publikuje interaktywną mapę

Warto zwrócić uwagę, że podczas kontroli drogowej nie ma konieczności okazywania cyfrowej wersji dokumentu, ponieważ policja może sprawdzić dane kierowcy w systemie.

– Nową usługę będziemy wdrażać przez kilka dni. Myślę, że już od przyszłego tygodnia powinna być ona dostępna dla każdego, kto nabędzie nowe uprawnienia i będzie miał zainstalowaną aplikację mObywatel. To bardzo wygodne rozwiązanie, możemy od razu ruszać w drogę, a prawo jazdy mamy w swoim smartfonie – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Jeden komentarz do “Zdajesz i jedziesz. Tymczasowe prawo jazdy dostępne w aplikacji mObywatel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *