WiadomościWybory 2023Z kraju i ze świata

Prezydent RP ogłosił datę wyborów parlamentarnych

Prezydent Andrzej Duda ogłosił datę tegorocznych wyborów parlamentarnych. Decyzja została podjęta po otrzymaniu pozytywnej opinii od Państwowej Komisji Wyborczej i ogłoszona na profilu Prezydenta na Instagramie. Wybory odbędą się 15 października 2023 roku.

Wyczekiwana data tegorocznych wyborów parlamentarnych została już ustalona. Prezydent RP, Andrzej Duda, ogłosił 15 października jako dzień, w którym odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Informacja na ten temat została opublikowana na profilu prezydenta w mediach społecznościowych.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak, poinformował Polską Agencję Prasową (PAP) 8 sierpnia, że opinia PKW do projektu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów została przekazana do Kancelarii Prezydenta. Marciniak nie podał wtedy terminu wyborów, ale zaznaczył, że ogłoszenie daty należy do kompetencji prezydenta RP.

Prezydent Duda, mając na względzie pozytywną opinię PKW, podjął decyzję o zarządzeniu wyborów na 15 października 2023 roku. W swoim oświadczeniu na Instagramie podkreślił, że „każdy z nas ponosi odpowiedzialność za przyszłe losy Polski” i zachęcił do udziału w wyborach.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zdajesz i jedziesz. Tymczasowe prawo jazdy dostępne w aplikacji mObywatel

Konstytucja RP stanowi, że wybory parlamentarne zarządza prezydent „nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu”. Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku, co oznacza, że termin wyborów wpisuje się w wymogi konstytucyjne. Wybory miały być ogłoszone przez prezydenta do 14 sierpnia.

Jeden komentarz do “Prezydent RP ogłosił datę wyborów parlamentarnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *