EkoLublinWiadomości

7. edycja Zielonego Budżetu. Blisko połowa pomysłów znalazła się za burtą

Blisko połowa z 41 projektów zgłoszonych do 7. edycji Zielonego Budżetu została odrzucona po ocenie formalnej. Poza burtą programu zalazły się takie projekty jak „Zielona Zemborzycka”, czy „Chronimy Górki Czechowskie!”. Z kolei na liście pozytywnie zweryfikowanych są m.in. „Dziką ścieżką do Węglinka”, „Spacerowy slow life na Szerokim”, czy „Zagajnik przy ul. Jakubowickiej”. Tegoroczna edycja programu, odbywa się pod hasłem „Naturalnie, w mieście!” i ma na celu zwrócenie uwagi na potencjał dzikiej przyrody w Lublinie.

W naborze do 7. edycji Zielonego Budżetu, który daje mieszkańcom Lublina możliwość udziału w planowaniu miejskich terenów zielonych, zgłoszono łącznie 41 projektów. Tym razem pomysły miały dotyczyć obszarów powstałych naturalnie takich jak łąki, lasy, zagajniki i siedliska dotąd nieurządzone.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Startuje 11. edycja Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest blisko 15 mln zł

– Takie miejsca są często stanowiskiem i siedliskiem dla rzadziej spotykanych, czy bardziej specyficznych gatunków roślin i zwierząt, które zasługują na naszą uwagę – tłumaczy Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Lublinie.

Pozytywną ocenę uzyskało 21, czyli blisko połowa zgłoszonych projektów. Na liście zakwalifikowanych do dalszego etapu znalazły się m.in. „Zagajnik przy ul. Jakubowickiej”, „Realizacja koncepcji naturalistycznego zagospodarowania Wąwozu Pokolenia przy ul. T. Zana i ul. Nowomiejskiej”, „W dzikim zakątku przy Azaliowej”, czy „Naturalna rzeka – fragment Doliny Czechówki od ulicy. Głównej do ul. Solidarności”.

Jak informuje Blanka Rdest, w trakcie oceny formalnej brano pod uwagę między innymi czy zaproponowane działania należą do zadań własnych samorządu, czy inwestycje są planowane na terenach miejskich, czy są zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego oraz czy nie kolidują z infrastrukturą naziemną lub podziemną.

Pracownicy wydziałów i jednostek miejskich, negatywnie ocenili m.in. projekt „Skwer przy ul. Hutniczej 16-18-20-24 bez asfaltu”, „Rewitalizacja zabytkowych terenów Ponikwody przy cmentarzu Mariawitów”, czy „Dobry klimat w szkole”. Najczęstszym powodem odrzucenia wniosków była ich niezgodność z tematem tegorocznej edycji Zielonego Budżetu.

Oceny formalnej pozytywnie nie przeszedł również projekt „Chronimy Górki Czechowskie!”. W tym wypadku, jak czytamy w uzasadnieniu, powodem był fakt, że Gmina Lublin w chwili obecnej nie jest dysponentem nieruchomości wskazanej jako lokalizacja projektu. „Pomimo, iż działka wskazana jako lokalizacja projektu wchodzi w skład położonych na terenie Górek Czechowskich nieruchomości stanowiących własność Gminy Lublin, te jednakże w 2019 roku zostały przekazane na rzecz spółki TBV Investments na cele budowlane w celu zrealizowania inwestycji polegającej na budowie parku naturalistycznego”.

Autorzy wniosków, którzy nie zgadzają się z otrzymaną oceną, do 1 marca mogą złożyć odwołanie. Po tym czasie projekty zostaną poddane ocenie merytorycznej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Młodzi uczą się zarządzać finansami w ramach Szkolnych Budżetów Obywatelskich

Do realizacji trafią najciekawsze pomysły, a z ich wyboru dokona Panel Ekspertów składający się z reprezentantów Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM, Biura Partycypacji Społecznej oraz ekspertów z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu z kilku lubelskich uczelni.

Listę projektów wybranych do realizacji poznamy w połowie marca.

Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło Zielony Budżet. Pierwsza edycja programu wystartowała w 2016 roku.

3 komentarze do “7. edycja Zielonego Budżetu. Blisko połowa pomysłów znalazła się za burtą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *