EkoLublinWiadomości

Przeniosą żaby przez ulice. Każdy może pomóc

Już po raz czwarty startuje organizowana przez Miasto wiosenna akcja ratowania żab w okolicach Zalewu Zemborzyckiego.

W Polsce wszystkie gatunki żab i ropuch są pod ochroną. Odgrywają one istotną rolę w łańcuchu pokarmowym, są naturalnym wrogiem wielu szkodników. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak stonka, pajęczaki, chrząszcze, a nawet ślimaki.

>>> CZYTAJ TAKŻE: 7. edycja Zielonego Budżetu. Blisko połowa pomysłów znalazła się za burtą

Miasto Lublin już po raz kolejny organizuje akcję ratowania tych pożytecznych płazów. Niebawem w pasie drogowym ul. Janowskiej i Lipskiej staną specjalne płotki naprowadzające, które uniemożliwią płazom wejście na ulicę.

– Żaby przemieszczając się wzdłuż barierki wpadają do specjalnego pojemnika, skąd są przenoszone do zbiorników wodnych: z ul. Janowskiej do stawów przy ul. Koło, zaś z ul. Lipskiej pod wiadukt kolejowy na ul. Tęczowej – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

W przenoszeniu tych niewielkich zwierząt w bezpieczne miejsca pomogą lubelscy wolontariusze. W akcję ratowania płazów może włączyć się również każdy z nas.

– Osoby chcące pomóc proszone są o kontakt z Wydziałem Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Zgłoszenia można wysyłać na adres e-mail: [email protected]. Pracownicy Wydziału udzielą zainteresowanym wszelkich niezbędnych informacji – mówi rzeczniczka lubelskiego Ratusza.

W tym roku akcja ratowania migrujących płazów rozpocznie się wyjątkowo wcześnie, bo już z końcem lutego i potrwa kilka tygodni, w zależności od pogody.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Lublinie powstanie kolejny mobilny punkt zbiórki elektrośmieci

–  Wiosną, po wybudzeniu z zimowego snu, żaby przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych w celach godowych, często napotykając po drodze ruchliwe ulice i ciągi komunikacyjne. W Lublinie takim newralgicznym miejscem jest ulica Janowska, gdzie zdarza się, że zwierzęta giną w drodze do Zalewu Zemborzyckiego – tłumaczy Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Stąd organizatorzy akcji apelują do kierowców o zmniejszenie prędkości i zwrócenie uwagi na zwierzęta wędrujące w pobliżu zbiorników wodnych.

fot. Miasto Lublin

4 komentarze do “Przeniosą żaby przez ulice. Każdy może pomóc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *