LublinWiadomości

Przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80. Zaglądamy na plac budowy (foto)

Od połowy ubiegłego roku w dzielnicy Za Cukrownią trwa rozbudowa ulicy Lubelskiego Lipca ’80. Inwestycja, którą realizuje firma Strabag, ma nie tylko wzmocnić infrastrukturę drogową w sąsiedztwie Dworca Metropolitalnego, ale też usprawnić funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Jak informuje lubelski Ratusz, zaawansowanie robót wynosi aktualnie ok. 20 proc., a ich wartość przekroczyła już ponad 20 mln zł.

Trwa budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80. W głównym ciągu nowej drogi zakończono właśnie przebudowę kanalizacji sanitarnej. Długość liczącego 1,6 m średnicy kolektora sanitarnego wynosi 150 metrów.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Rusza rozbudowa ul. Wallenroda. Wkrótce zmiany w organizacji ruchu

Teraz prowadzone są roboty drogowe oraz te z branży elektroenergetycznej i sanitarnej.

– W trakcie jest budowa kanalizacji deszczowej oraz przebudowa sieci niskiego i średniego napięcia. Gotowa jest już przebudowana magistrala wodociągowa o średnicy 0,5 m i długości blisko 60 metrów – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca '80. Zaglądamy na plac budowy
fot. Miasto Lublin

Równolegle prowadzone są prace ziemne oraz roboty związane ze wzmacnianiem podłoża. Jak dotąd, z planowanych 9 tys. kolumn z głowicą żwirową w gruncie umieszczono już ponad 7,8 tys.. Na wykonanych słupach powstaje obecnie dodatkowe wzmocnienie.

Ponadto, na ulicach Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i wewnętrznej Dzierżawnej, gdzie m.in. MPWiK rozbudowuje kanalizację sanitarną i sieć wodociągową, prace dotyczą branży elektrycznej i sanitarnej.

– Powstająca infrastruktura sanitarna i wodociągowa umożliwi mieszkańcom podłączenie się do sieci miejskiej. W ramach rozbudowy, w granicach pasa drogowego, zostanie wykonanych 40 nowych przyłączy kanalizacji sanitarnej i 20 sieci wodociągowej – podkreśla Artur Szymczyk, zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W efekcie rozbudowy od skrzyżowania z ul. Diamentową i ul. Krochmalną do ul. Cukrowniczej, nowy odcinek ul. Lubelskiego Lipca ’80 zostanie wyposażony w dwie jezdnie, trzy pasy ruchu z buspasami, a także w kanalizację deszczową i oświetlenie. Wybudowane zostaną chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe. Ponadto, powstanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach z ul. Włościańską i ul. Cukrowniczą. Przebudowę przejdą też odcinki ulic bocznych m.in. Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i wewnętrznej Dzierżawnej.

Przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca '80. Zaglądamy na plac budowy
fot. Miasto Lublin

– Inwestycja wpłynie na usprawnienie systemu transportowego, skróci czas podróży i upłynni ruch. Budowany ponad kilometrowy odcinek drogi obsłuży komunikację publiczną oraz będzie łącznikiem z istniejącym dworcem PKP i nowym Dworcem Lublin. Ułatwi również dojazd do obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak Arena Lublin czy Park Ludowy – zapewnia Szymczyk.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: 7. edycja Zielonego Budżetu. Blisko połowa pomysłów znalazła się za burtą

Inwestycja o wartości 96 milionów złotych w dużej części realizowana jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie stanowi aż 65 mln zł.

Nową drogą pojedziemy najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2025 roku.

fot. Miasto Lublin
fot. Miasto Lublin
fot. Miasto Lublin
fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *