piątek, 25 kwietnia, 2025
LublinWiadomości

Lublin upamiętnia Ofiary Zbrodni Katyńskiej

W piątek, 11 kwietnia, w Lublinie odbędą się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę zbrodni katyńskiej. W wydarzeniach wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, instytucji publicznych oraz mieszkańcy, którzy wspólnie oddadzą hołd ofiarom masowych egzekucji dokonanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

Główna część obchodów rozpocznie się o godz. 12:30 przy pomniku Ofiar Katynia przy ul. Głębokiej. W programie przewidziano odegranie hymnu narodowego, wystąpienia okolicznościowe oraz apel pamięci. W hołdzie pomordowanym złożone zostaną kwiaty, zapłoną znicze, a na zakończenie zabrzmi utwór „Śpij kolego…”. W uroczystości udział weźmie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 57 im. Jana Kochanowskiego – placówki, która sprawuje symboliczną opiekę nad pomnikiem.

Następnie, o godz. 13:45, uczestnicy przeniosą się na cmentarz komunalno-wojskowy przy ul. Białej, gdzie odbędzie się druga część obchodów – przy Symbolicznej Mogile Katyńskiej. Oprócz modlitwy w intencji pomordowanych, prowadzonej przez kapelana Rodziny Katyńskiej w Lublinie, ponownie zostaną złożone wieńce i zapalone znicze.

Obchody poprzedzi msza święta w intencji Ofiar zbrodni katyńskiej, zaplanowana na godz. 11:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza.

Uzupełnieniem rocznicowych wydarzeń są inicjatywy edukacyjne i artystyczne. 3 kwietnia na Placu Litewskim ustawiony został wagon-eszelon sowiecki – instalacja przypominająca o losach deportowanych. Tego dnia odbyły się również projekcje nagrań z udziałem Świadków Historii – dzieci Ofiar Katynia i Sybiraków. Z kolei 28 kwietnia o godz. 14:00 planowane jest uroczyste wręczenie portretów lubelskim Świadkom Historii, wykonanych przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie.

Zbrodnia katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w historii Polski. Wiosną 1940 roku radzieckie NKWD zamordowało blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej – głównie oficerów Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza i innych służb państwowych. Egzekucji dokonywano strzałem w tył głowy. Zginęli dlatego, że byli elitą niepodległego państwa polskiego.

Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

fot. LUW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *