czwartek, 21 listopada, 2024
LublinWiadomościZdrowie

Światowy Dzień AIDS. AHF Polska przypomina, że to nie koniec epidemii

W dniu, w którym Czerwona Kokardka staje się symbolem solidarności, w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS, AHF Polska organizuje spotkania informacyjne, aby przypomnieć o ciągłej potrzebie walki z tą chorobą.

Co roku, 1 grudnia Czerwona Kokardka staje się symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS. AHF (AIDS Healthcare Foundation) Polska przypomina światu, że walka z tą chorobą jeszcze się nie skończyła.

Zgodnie z danymi Krajowego Centrum ds. AIDS, w 2022 roku w Polsce zarejestrowano 2384 nowe przypadki HIV, z czego 22 osoby zmarły. Od pierwszego zarejestrowanego przypadku w 1985 roku, liczba osób zakażonych HIV w Polsce wzrosła do 29 676, z czego 3 979 osób zachorowało na AIDS, a prawie 1,5 tys. osób zmarło.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Blisko 300 par i 19 ciąż. Tak wygląda osiem miesięcy miejskiego programu in vitro

Globalne statystyki są jeszcze bardziej alarmujące – około 1,3 miliona nowych zakażeń rocznie oraz około 630 tysięcy zgonów z powodu chorób związanych z AIDS. W obliczu tych danych, AHF Polska podkreśla, że HIV i choroby przenoszone drogą płciową to tematy nadal aktualne.

W tym szczególnym dniu AHF Polska mobilizuje społeczeństwo do udziału w spotkaniach informacyjnych, które mają na celu nie tylko edukację, ale również przypomnienie, że HIV/AIDS wciąż stanowi poważne zagrożenie. W Lublinie odbędą się one m.in. w siedzibie Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

1 grudnia o godz. 16.00 (w języku angielskim) i 2 grudnia o godz. 10.00 (, w języku polskim) przy ul. Bursaki 12, uczestnicy spotkań będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki HIV, metod zapobiegania oraz znaczenia regularnego testowania. AHF Polska podkreśla, że tak naprawdę każdy, kto jest aktywny seksualnie, powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo, tym bardziej, że w ostatnich latach w Polsce zauważalny jest wzrost zakażeń wirusem HIV.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto mobilizuje seniorów do walki z nowotworami skóry

Anna Szadkowska-Ciężka, szefowa programu AHF w Polsce, zwraca uwagę na zaniedbania w profilaktyce HIV/AIDS, podkreślając potrzebę kampanii edukacyjnych i zmiany podejścia do testowania na HIV.

– O wirusie się nie mówi, nie ma kampanii promujących bezpieczne zachowania i pokazujących, jak o siebie zadbać, a testowanie na HIV jest wciąż traktowane jako niepotrzebne i wstydliwe – alarmuje Anna Szadkowska-Ciężka

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych, oferując m.in. możliwość wykonania szybkiego testu przesiewowego na HIV.

fot. pexels – zdjęcie ilustracyjne

Jeden komentarz do “Światowy Dzień AIDS. AHF Polska przypomina, że to nie koniec epidemii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *