FinanseWiadomościZ kraju i ze świata

Oszustwa finansowe w okresie wakacyjnym. Jak ochronić swoje pieniądze?

Wakacje to czas, gdy większość z nas marzy o zasłużonym odpoczynku i relaksie. Ostatecznie możemy oderwać się od pracy, nauki i codziennych obowiązków. Jednak wraz z tym beztroskim okresem dochodzi do większej ilości oszustw finansowych, zwłaszcza w sferze płatności online.

Płatności kartą stają się coraz bardziej popularne, zastępując tradycyjną gotówkę i umożliwiając szybkie i wygodne transakcje online. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie korzystamy z kart płatniczych, aby opłacić zakupy, rezerwować hotele czy bilety lotnicze. Jednak w tej wygodzie kryją się pewne zagrożenia, na które warto zwrócić uwagę.

Pomimo odnotowanego spadku przestępstw związanych z płatnościami elektronicznymi, takimi jak kradzieże kart płatniczych i oszustwa internetowe, liczba tych przestępstw nadal pozostaje na wysokim poziomie.

Statystyki policyjne wskazują na pewne zmniejszenie liczby przestępstw kradzieży kart płatniczych. W pierwszym półroczu 2023 roku policja odnotowała 1 260 przestępstw, natomiast w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku było ich 1 649, czyli o 369 więcej.

Spadła również liczba oszustw internetowych, z 38 888 w pierwszym półroczu 2022 roku do 35 936 w analogicznym okresie 2023 roku – spadek przestępstw w tym zakresie wyniósł blisko 3000. Jednak nie powinno nas to uspokajać.

Cyberprzestępcy stale doskonalą swoje metody, by wykorzystać sytuację i okazję do zdobycia naszych poufnych danych, haseł i numerów kart płatniczych.

W związku z tym, kiedy wykonujemy więcej transakcji finansowych w czasie wakacyjnych poszukiwań i zakupów, ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie udostępniajmy poufnych informacji, takich jak hasła czy numery kart płatniczych, w odpowiedzi na podejrzane e-maile, SMS-y lub telefony. Upewnijmy się, że adresy stron internetowych, na których dokonujemy płatności, zaczynają się od „https://” i są poprawne, aby uniknąć fałszywych witryn.

Zachowujmy również czujność wobec nowych i podejrzanych ofert wakacyjnych, które mogą pojawić się na platformach online. Oszuści często wykorzystują popularne trendy i wydarzenia, takie jak wakacje, aby przyciągnąć ofiary do podejmowania pochopnych decyzji finansowych.

Pamiętajmy, że ochrona naszych finansów i danych osobowych leży w naszych rękach. Regularne monitorowanie kont bankowych oraz skanowanie wyciągów i transakcji pozwoli nam szybko wykryć ewentualne nieautoryzowane działania.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczny wypoczynek – na co warto zwrócić uwagę?

Wszyscy możemy razem zadbać o bezpieczeństwo naszych środków finansowych i cieszyć się bezpiecznymi wakacjami, unikając nieprzyjemnych niespodzianek związanych z oszustwami finansowymi.

O czym należy pamiętać, podczas korzystania z kart płatniczych

 • nigdy nie zapisuj kodu PIN w widocznym i łatwo dostępnym miejscu;
 • staraj się trzymać w określonym miejscu np. w portfelu tylko jedną kartę płatniczą;
 • rozważ zastosowanie portfela, etui zabezpieczającego kartę płatniczą przed niechcianą płatnością zbliżeniową;
 • nie trać z oczu swojej karty np. podczas płatności w hotelu, restauracji czy sklepie;
 • w przypadku żądania numeru PIN bądź kodu CVC/CVV karty np. przez kelnera w restauracji, nie zgadzaj się, nikt nie może wysuwać takich żądań;
 • dostosuj limity płatności kartą płatniczą do swoich potrzeb;
 • przed skorzystaniem z bankomatu, sprawdź w miarę możliwości czy nie są do niego podpięte jakieś urządzenia;
 • staraj się zasłaniać ręką wpisywany kod PIN, w bankomacie czy przy kasie, w taki sposób aby osoby postronne nie mogły go zobaczyć;
 • w razie kradzieży lub zagubienia karty płatniczej, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i zablokuj ją.

Najważniejsze zasady dokonywania bezpiecznych płatności online

 • zanim dokonasz płatności online, upewnij się, że korzystasz z zaufanego serwisu;
 • regularnie sprawdzaj swoje konto bankowe i historię transakcji, aby upewnić się, że nie ma na nim nieautoryzowanych transakcji;
 • nie stosuj jednego hasła (tego samego) do wszystkich aplikacji, portali, stron w sieci, które tego wymagają;
 • nie stosuj haseł oczywistych np. własnego imienia i nazwiska lub imion posiadanych zwierząt;
 • sprawdź, czy strona www na której jesteś jest prawdziwa np. czy adres witryny nie zawiera błędów, literówek lub znaków specjalnych;
 • nie klikaj w podejrzane linki, które miałyby umożliwić płatności;
 • uważnie czytaj powiadomienia z aplikacji Twojego banku, zwłaszcza gdy dotyczą autoryzacji płatności.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *