Festiwal Bliski Wschód po raz trzeci w Lublinie (program)
Trzecia odsłona Festiwalu Bliski Wschód odbędzie się w dniach 9-15 grudnia br. pod hasłem „Strategiczny Las”. W tym roku organizatorzy skupili się na twórczości tanecznej artystów z Białorusi, z udziałem zaproszonych tancerzy z Ukrainy i Polski.
Festiwal stanowi prezentację bogatej, kulturowo osadzonej twórczości białoruskiej i ukraińskiej, która łączy dziedzictwo pokoleń z najnowszymi, alternatywnymi trendami w sztuce współczesnej. Spektakle, choć naznaczone doświadczeniami wygnania, stanowią niezwykle wartościowy i unikalny punkt styku między tradycją a nowoczesnością.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej z przytupem świętuje swoje 20-lecie (zdjęcia)
Ważnym elementem będą działania związane ze sztuką tańca. Festiwalowi towarzyszy konferencja naukowa, w której programie znajdują się wystąpienia dotyczące różnych okresów dziejowych i różnych teatrów emigracyjnych. Prezentacje te obejmą zarówno teatry białoruskie, jak i polskie, ukazując ich losy, twórczość oraz wpływ, jaki wywarły na kulturę w obliczu wyzwań przymusowej tułaczki.
Festiwal odbędzie się w dniach 9-15 grudnia br. w Centrum Kultury w Lublinie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie CK.
PROGRAM:
9-10.12 / poniedziałek-wtorek
godz. 10.00 – Konferencja Naukowa UMCS „Teatr na obczyźnie – od alienacji do akceptacji” / sala Rady Wydziału Humanistycznego UMCS (Nowy Humanik)
9.12 / poniedziałek
godz. 16.00 – Ruts – pokaz video spektaklu tanecznego / Kino CK
godz. 17.00 – Intermezzo – spektakl / Sala Czarna
godz. 19.00 – Koniec półświni – fundacja Inexkult – spektakl / Sala Widowiskowa
godz. 20.30 – Wolność poprzez Chłód – wernisaż wystawy młodej sztuki białoruskiej; kuratorka: Viktoryia Kaliadziuk / Galeria TrzyMaj
10.12 / wtorek
godz. 18.00 – Bullsh*t – Teatr Wschodni / Teatr Wschodni (ul. Lubartowska 30A)
godz. 20.00 – Ki No – Teatr Fizyczny „InJest” / Sala Czarna
11-15.12 / środa-niedziela
godz. 10.00 – Panel Laboratorium – warsztaty performatywno-taneczne / Księgarnia Dosłowna
11.12 / środa
godz. 17.30 – Laboratorium – pokaz pracy / Sala Czarna
godz. 19.00 – Pozory – Teatr Czrevo – spektakl / Sala Widowiskowa
12.12 / czwartek
godz. 15.00 – Lubelski Festiwal Filmowy Cały Rok – Bliski Wschód – pokaz białoruskich filmów krótkometrażowych / Kino CK
godz. 17.30 – Laboratorium – pokaz pracy / Sala Czarna
godz. 19.00 – Galera – By Teater – spektakl / Sala Widowiskowa
13.12 / piątek
godz. 17.30 – Laboratorium – pokaz pracy / Sala prób nr 2
godz. 19.00 – Nord Ost – czytanie performatywne / Sala Czarna
godz. 21.00 – WTBSK – koncert Swiety Bień i Siarhieja Nawickiego / Sala Widowiskowa
14.12 / sobota
godz. 17.30 – Laboratorium – pokaz pracy / Sala prób nr 2
godz. 19.00 – Poezja Julii Cimafiejewej – muzyka Pawła Passiniego / Sala Widowiskowa
godz. 21.00 – Kasandra – Teatr Emigrant – spektakl / Sala Czarna
15.12 / niedziela
godz. 15.00 – Historie zwierząt – Młodzieżowa Fundacja Banina – spektakl / Sala Czarna
godz. 18.00 – Gala finałowa laboratorium dramaturgicznego / Sala Widowiskowa
godz. 20.00 – Projekt „People” – wystawy, instalacje, performance i muzyka / Piwnice CK
Ruts
Spektakl plastyczny, który łączy w sobie elementy teatru, tańca i muzyki. „Ruts” został wystawiony na legendarnym festiwalu SPRAVA w Białorusi, prezentującym innowacyjne i eksperymentalne formy sztuki.
Intermezzo
Teatralna interpretacja impresjonistycznych obrazów, stworzona na podstawie noweli Michała Kociubinskiego. Spektakl opowiada o sile ciszy, która pozwala nam usłyszeć i zobaczyć to, co w miejskim zgiełku pozostaje niewidoczne i niesłyszalne.
Koniec półświni – Fundacja Inexkult
Opowieść o splątaniu zwierzęcego instynktu z ludzką duszą, o zakazanym pragnieniu i nieuchronnej śmierci. Co pozostanie z nas, gdy opuścimy ten świat? Czy możemy zabrać ze sobą choć cząstkę siebie? I kto przechowa pamięć o naszym istnieniu?
Wolność poprzez Chłód
Wystawa proponuje filozoficzne spojrzenie na zrozumienie wolności przez pryzmat chłodu – stanu, który symbolizuje nie tylko fizyczne odczucie, ale także mentalny i emocjonalny stan związany z wyobcowaniem, izolacją i wewnętrzną wolnością.
Bullsh*t
Spektakl Konstantina Nowikowa i Anastazji Pawlenko (Charków) opowiada o wpływie propagandy na społeczeństwo i jednostki. Balansuje na granicy stand upu, farsy i varieté. Skłania widza do refleksji nad absurdalność życia współczesnego, a jednocześnie bawi poprzez ironiczne i barwne podejście do ważnych tematów.
Ki No
Czy cała sztuka opiera się na walce między Dobrem a Złem? Czy naprawdę potrzebujemy zła, aby stworzyć dobro (sztukę)? „Ostatni Projekcjonista” próbuje pokazać swoim widzom „Ostatni Film” – wszystko, co pozostało po Wielkim Wybuchu… Próbuje pokazać, przypomnieć, wyjaśnić, obwiniać, usprawiedliwiać…
Panel Laboratorium – pokazy prac
Warsztaty performatywno-taneczne zogniskowane wokół postaci pięciu białoruskich intelektualistów i pięciu podejmowanych przez nich tematów. Uczestnikami są literaci, reżyserzy, aktorzy, tancerze, choreografowie, kompozytorzy, muzycy i performerzy. Codziennie grupy robocze przygotowują czytania lub mikfoperfomansy wokół podejmowanego tematu.
Teatr Czrevo – Pozory
Ekspresjonistyczny seans wystawienia ciała na próbę: środowiska, które styka się z ciałem, oraz przedmiotów, z którymi obcuje ciało. Ciało to POZORY. Praca powstała z inspiracji postacią XIX-w. rosyjskiej poetki – Julii Żadowskiej, której wiersze znajdują się w podlaskich bohohłaśnikach. Poetka urodziła się bez prawej ręki, a na lewej miała tylko trzy palce.
Lubelski Festiwal Filmowy Cały Rok – Bliski Wschód
Pokaz krótkometrażowych filmów z Białorusi. Będą to produkcje aktorskie, dokumentalne i animowane, które powstały w ostatnich kilku latach. To aktualne kino opisujące opresyjną rzeczywistość, w której znaleźli się jego autorzy, niezależnie od swojej woli.
By Teater – Galera
Sztuka z gatunku „teatru absurdu” opowiada o tym, że niezależnie od narodowości i kraju zamieszkania, prawdziwe wartości życia są niezmienne – czas i wolność. Czasami trzeba walczyć o te wartości z kolegami, szefami, państwem, a czasami z samym sobą. Trójka bohaterów musi wejść do gabinetu szefa i upomnieć się o swoje prawa, jednak każdy z nich musi odbyć inną podróż.
Nord Ost
Dramat, którego akcja oparta jest na autentycznych wydarzeniach, które zostały artystycznie przekształcone i splecione ze sobą przez Torstena Buchsteinera, hamburskiego aktora i dramaturga. Opowiadając o akcie terroru, unika jednak patosu i zamiast zadawać pytania o winę, tworzy złożony teatralny świat, w którym to samo wydarzenie widzimy oczami trzech kobiet.
WTBSK – koncert Swiety Bień i Siarhieja Nawickiego
Berlińsko-witebski projekt stworzony przez Swietę Beń i Siarhieja Nawickiego (MadMapper). Połączenie muzyki elektronicznej z przejmującymi tekstami, eksperymentami świetlnymi, wizualnymi i dźwiękowymi. Absurdalne, ostre, delikatne i ekspresyjne teksty Swiety Bień są śpiewane, recytowane, szeptane i krzyczane pod dźwięki muzyki elektronicznej, łączącej ambient, techno, industrial, noise, trip-hop, dźwięki zepsutej pozytywki i nocnego metra w Berlinie.
Julia Cimafiejewa
Połaczenie poezji, muzyki i sztuki wizualnej. Wiersze Julii Cimafiejewej w interpretacji autorki, którym towarzyszyć będą muzyczne improwizacje Pawła Passiniego. Autorka z niezwykłą wrażliwością opisuje zarówno piękno, jak i kruchość ludzkiego istnienia.
Kasandra
Spektakl opowiada historię Kasandry, która otrzymała dar jasnowidzenia, jednak w wyniku klątwy rzuconej przez boga Apolla, nikt nie wierzył w jej przepowiednie. Sztuka została napisana ponad sto lat temu przez jedną z najwybitniejszych postaci literatury ukraińskiej, poetkę i dramatopisarkę Łesię Ukrainkę.
Historie zwierząt
Opowieści zwierzęce Dona Nigro to zbiór krótkich scen i monologów, w których bohaterowie, porównując siebie do zwierząt, rozmyślają o naturze człowieka, relacjach międzyludzkich i samotności, filozofując z przymrużeniem oka i humorem.
People
To wynik współpracy artystów z różnych dziedzin. Wystawy, instalacje, performance i muzyka współistniejące w jednym czasie i jednej przestrzeni. Jest to sposób na zgromadzenie ludzi sztuki z różnych dziedzin i kierunków w celu wspólnego działania.
fot. materiały prasowe
Pingback: Miasto movie w grudniu