KulturaTeatr

„Prometeusz”: Ognista narracja na lubelskiej scenie CSK

Centrum Spotkania Kultur zaprasza na teatralne święto. „Prometeusz” we współczesnej interpretacji zrywa z konwencją, łącząc dramat z ruchem scenicznym. Przyjdź, by doświadczyć, jak mit odzyskuje moc na nowo.

W poniedziałek, 6 listopada, lubelska scena rozświetli się blaskiem dawnej legendy, przenosząc widzów w świat archetypów i pradawnych opowieści. Spektakl „Prometeusz”, odbędzie się w dwóch odsłonach – o godzinie 11:30, dedykowanej grupom szkolnym, oraz o 19:00, dla szerokiego grona odbiorców. To niezwykłe przedstawienie, które przekracza granice typowej narracji scenicznej, zapowiada się jako wizualne i intelektualne wydarzenie sezonu.

„Prometeusz” nie jest typowym przedstawieniem teatralnym. To raczej poetycka opowieść wizualna, której językiem jest ruch – dynamiczny, pełen emocji, ale też znaczeń i symboli. Artyści na scenie, odtańczą i odegrają historię, którą zna niemal każda kultura – opowieść o buncie, o poszukiwaniu prawdy i o ogniu, który rozpala ludzkie umysły.

Centralną postacią jest Prometeusz – uosobienie humanizmu i oświecenia. To on, w starciu z Zeusem, symbolem dogmatycznej wiary i bezmyślnego posłuszeństwa, otwiera ludzkość na wiedzę i rozum. Spektakl jest hołdem dla myśli wolnej, dla nauki i rozwoju, w przeciwieństwie do ślepego podążania za tradycją.

Elementy taneczne, akrobacje i ekwilibrystyka cyrkowa to narzędzia, które pozwalają ożywić mit na scenie. Jednak „Prometeusz” to nie cyrk, ani typowy taniec – to ruch jako forma opowieści, gdzie każdy gest ma swoje znaczenie. Reżyserzy spektaklu podkreślają, że nawiązują do tradycji teatru antycznego, gdzie słowo i obraz splatały się, tworząc jedność.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Narodowy Koncert Listopadowy z młodzieżowym akcentem. Lublin świętuje 105. rocznicę odzyskania niepodległości

To doświadczenie teatralne stało się już fenomenem, gromadząc ponad 100 000 widzów w wielu miastach Polski. Wrocławski teatr po raz kolejny udowodni, że klasyka w nowoczesnym wydaniu może zachwycać i inspirować. Jest to przedstawienie ponadczasowe, mówiące językiem uniwersalnym, który każdy może zrozumieć.

Bilety na to niezwykłe wydarzenie są dostępne w kasie CSK oraz online, zapewniając dostęp do kulturalnego rytuału, który przenosi w czasie i przestrzeni, zapraszając do dialogu z naszą przeszłością i teraźniejszością. Nie przegap okazji, by stać się częścią tej niezwykłej opowieści.

fot. materiały organizatora

Jeden komentarz do “„Prometeusz”: Ognista narracja na lubelskiej scenie CSK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *