Sztuka wrażliwości – warsztaty dla dzieci i dorosłych
Warsztaty tworzenia notatek wizualnych czy zajęcia z robienia biżuterii z wykorzystaniem glinki polimerowej to tylko niektóre propozycje listopadowych spotkań w ramach projektu „Sztuka wrażliwości”. Na uczestników czekają też zajęcia z poznawania swojego ciała oraz poszukiwanie radości ze swobodnego, niczym nieskrępowanego ruchu.
Sztuka Wrażliwości to cykl wydarzeń o charakterze integracyjnym i edukacyjnym skierowany do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich rodzin i bliskich.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Dom Kultury LSM zaprasza na Fit Festiwal Improwizacji Teatralnych (program)
Już w najbliższą sobotę, 9 listopada, odbędą się warsztaty tworzenia biżuterii z wykorzystaniem glinki polimerowej. To niezwykle plastyczny materiał, przez co często nazywana jest ona tworzywem termoplastycznym. Można ją mieszać, tworzyć nowe kolory, nadawać teksturę, lakierować i malować. Używana przez artystów i hobbystów, od dzieci po profesjonalnych rzemieślników i twórców filmowych idealnie sprawdza się w tworzeniu „wesołej” biżuterii.
Kolejne dwie listopadowe soboty (16 i 23 listopada) będą poświęcone ciału. Podczas rodzinnych warsztatów ruchowych zatytułowanych „W kontakcie” będzie można swobodnie poznawać swoje ciało, czuć je, dotykać się, dociskać, masować oraz poruszać nie zapominając przy tym o dobrej zabawie i nieskrępowanej radości. To doskonała okazja nie tylko na pogłębienie relacji rodzinnej bliskości, ale również na uwolnienie ciała od napięć. Zajęcia odbędą się w przestrzeni przyjaznej sensorycznie wypełnionej obiektami sensorycznymi Intibag.
W sobotę 23 listopada warto również wybrać się na warsztaty tworzenia notatek wizualnych. Uczestnicy poznają technikę sketchnotingu, czyli połączenia tekstu i obrazu. Oprócz słów użyją prostych rysunków, elementów graficznych, kompozycji i koloru.
– Dzięki sketchnotingowi łatwiej będzie nam się czegoś nauczyć, zapamiętać i zrozumieć. Jest to również wspaniałe narzędzie do poukładania myśli, rozpisania celów czy przyjrzenia się ważnym dla nas kwestiom. Nie trzeba umieć rysować, żeby wziąć udział w warsztatach. Wystarczy chęć poznania języka wizualnego, który może być bardzo prosty i skuteczny zarazem – zapewniają organizatorzy.
Warsztat poprowadzi Paula Krać, absolwentka ASP w Krakowie, instruktorka warsztatów plastycznych, rysowniczka, sketchnoterka. Mama trójki dzieci.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Międzynarodowa uczta muzyczna w Lublinie. Miasto zaprasza na Narodowy Koncert Listopadowy
Wyjątkowym spotkaniem dla całych rodzin będą zaplanowane na piątek 22 listopada warsztaty „Czu, Czu, Czuję…” W ich trakcie można swobodnie tańczyć, skakać i cieszyć się ruchem. Uczestnicy będą mogli w spokoju przyjrzeć się swojemu ciału, myślom i uczuciom. Ten odprężający czas umilą jeszcze dźwięki różnych instrumentów. Warsztat poprowadzi Jan Tuszewski – muzykoterapeuta, tancerz amator i animator, który lubi wymyślać piosenki, grać na bębnach i ukulele. Często prowadzi warsztaty dla dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością i bez. Jest ojcem trójki dzieci.
Program:
TwoŻywo: Kolczyki polimerowe
Kiedy: 9 listopada 2024, godz. 11.00–13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: młodzież 16+ i dorośli
Zapisy: formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty rodzinne: W kontakcie
Kiedy:
grupa I – 16 listopada 2024, godz. 11.00–12.00
grupa II – 23 listopada 2024, godz. 11.00–12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dzieci 3–6 lat z opiekunami
Zapisy: formularz on-line, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty rodzinne: Czu, czu, czuję…
Kiedy: 22 listopada 2024, godz. 17.00–18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dzieci 3–9 lat z opiekunami
Zapisy: formularz on-line , udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty tworzenia notatek wizualnych
Kiedy: 23 listopada 2024, godz. 11.00–13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: młodzież 15+ oraz osoby dorosłe
Zapisy: formularz on-line. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
fot. materiały prasowe