sobota, 23 listopada, 2024
KulturaWydarzenia

1,5 tony Matejki na Nocy Kultury

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja najbardziej magicznego festiwalu w Polsce. W nocy z 1 na 2 czerwca na 7 godzin miastem zawładnie sztuka. Podczas tegorocznej edycji Nocy Kultury oprócz spektakli, koncertów i wystaw publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję zobaczyć instalację artystyczną inspirowaną historią ratowania dwóch najsłynniejszych obrazów Jana Matejki przed zniszczeniem w czasie II wojny światowej. Wydarzenie przybliży historię lokalnego bohaterstwa, które przyczyniło się do ocalenia dwóch ważnych dzieł sztuki polskiej – „Bitwy pod Grunwaldem” i „Kazania Skargi”.

Zrolowane obrazy Matejki we wrześniu 1939 roku zostały przywiezione z Warszawy do Lublina. Najpierw „Bitwę pod Grunwaldem” i „Kazanie Skargi” ukryto w gmachu Muzeum Lubelskiego (obecnie główna siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przy ul. Narutowicza). Gdy budynek przejęli Niemcy, trzymanie tam obrazów stało się niemożliwe. Zapadła decyzja o przeniesieniu ich na teren Taborów Miejskich przy ul. Elektrycznej 4.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Polscy artyści na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2024

Tytuł nocokulturowego wydarzenia – „1,5 tony Matejki” nawiązuje do gabarytów i wagi ocalonych obrazów (długość rolki to ok. 4,5 m, średnica to ponad metr, a waga całości bez opakowania – 1,5 tony). Podczas Nocy Kultury publiczność Festiwalu będzie miała okazję zobaczyć proces ratowania wybitych dzieł sztuki Jana Matejki odtworzony w formie instalacji artystycznej.

Na uczestników czekać będzie rekonstrukcja wozu drabiniastego, którym przewożono obrazy wraz z elementami kamuflażu oraz mapą trasy ich ukrycia, a także reprodukcja płótna pt. „Bitwa pod Grunwaldem” w oryginalnych rozmiarach (426,5 × 987,5 cm). Oprócz tego, chętni na chwilę odpoczynku będą mieli okazję obejrzeć Polską Kronikę Filmową – odcinek nr. 1, który przedstawia moment wydobycia obrazów Matejki ze skrytki pod podłogą po II wojnie światowej. To autentyczne nagrania z archiwum, pokazujące proces ratowania dzieł sztuki przed zniszczeniem oraz bohaterów i bohaterki, którzy zaangażowali się w ich ochronę. Instalację będzie można obejrzeć podczas Nocy Kultury od godziny 19:00 na parkingu przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej pod adresem ul. Narutowicza 4.

– Ten projekt to nie tylko okazja do upamiętnienia bohaterskich czynów przeszłości, lecz także możliwość zrozumienia głębszego znaczenia sztuki i historii dla społeczności lokalnej. Prezentacja w formie instalacji artystycznej, uzupełniona wystawą i projekcją wspomnień, a także warsztatami i wykładem, skłoni festiwalową publiczność do zanurzenia się w historię i kulturę, która kształtowała Lublin i cały naród – opowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury.

Przed Nocą Kultury, dla osób najbardziej zaciekawionych tą niezwykłą historią, Warsztaty Kultury w Lublinie przygotowały dwie propozycje: wykład dotyczący twórczości Jana Matejki oraz warsztaty malarskie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Noc Kultury 2024. Program już jest!

Wykład „Nie tylko Grunwald, czyli o Janie M. | Kod Matejki: tajemnice i symbolika na płótnach mistrza” zaplanowano na 23 maja (czwartek) o godz. 17:00 w Warsztatach Kultury przy ul. Grodzkiej 5a. Wstęp jest wolny.

Z kolei warsztaty malarskie „Detal z Grunwaldu” odbędą się dzień później, 24 maja, o godz. 17:00. Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki będą się posługiwać paletą malarską z 1886 roku, używając techniki olejnej oraz farb przygotowanych z ucieranych ręcznie pigmentów tak jak to robił Matejko. Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

fot. Katarzyna Anna Kubiak

3 komentarze do “1,5 tony Matejki na Nocy Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *