Najsłynniejsza rock opera ponownie zagości na deskach CSK
„Jesus Christ Superstar” ponownie pojawi się na deskach Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur. W czerwcu zaplanowano aż trzy odsłony tej najsłynniejszej na świecie rock opery.
To muzyczne przedstawienie stworzone przez dwóch młodych, zaledwie dwudziestokilkuletnich Brytyjczyków, które na przełomie lat 60. i 70. okazało się jednym z największych przebojów w historii teatru muzycznego, spektaklem na miarę rewolucji Dzieci Kwiatów, ruchu hippisowskiego i rockowego.
Światowy hit z muzyką Andrew Lloyda Webbera i tekstami Tima Rice’a, z udziałem zespołu Opery Lubelskiej oraz innych gwiazd scen operowych i musicalowych, to porywający, musicalowy hit, przedstawiający historię ostatnich dni życia Jezusa, opowiedzianą oczami jego zwolenników i przeciwników.
Twórcy Jesus Christ Superstar – Rice i Webber – zaproponowali uwspółcześnioną wersję Ewangelii — ilustrowaną muzyką rockową opowieść, w której Jezus Chrystus kreowany jest na pierwszego młodzieżowego idola w dziejach świata. Popularność JCHS — mimo zmieniających się mód i tendencji muzycznych — trwa do dzisiaj, jest ponadczasowe, indywidualnie rozpatrywane i przełomowe w kwestiach audiowizualnych.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Jarmark Jagielloński 2024. Co tym razem przygotowali organizatorzy?
Gra świateł, energetyczny taniec, potężna masa dźwiękowa, znakomite głosy wokalne, artyści telewizyjni, aktorzy serialowi to największe atuty produkcji. Do tego przejmujące songi, wspaniała muzyka, choreografia i pełna symboli scenografia, która porusza do głębi i przenosi w atmosferę ostatnich dni Nazarejczyka, widzianych z bardzo bliskiej, ludzkiej perspektywy.
Ale spektakl to przede wszystkim ludzie go tworzący, czyli obsada, a ta liczy ponad 200 osób – orkiestra, chór, wokaliści, balet oraz band. A Sala Operowa CSK ze względu na ogromne zaplecze techniczne, ani na chwilę się nie zatrzymuje i nie zwalnia tempa, porywa muzyką i akcją.
Produkcja stworzona z rozmachem scenicznym, muzyką na żywo, śpiewana w języku polskim. Przekazuje wartości ponadczasowe, których znaczenie – w dobie XXI wieku, rozwoju cywilizacji i technologii – warto przypomnieć i trochę odkurzyć.
Najbliższe spektakle odbędą się w piątek, sobotę i niedzielę (28-30 czerwca). Bilety dostępne w kasie Opery Lubelskiej i na operalubelska.pl.
fot. Grzegorz Winnicki