Zamek w Janowcu zaprasza na Festiwal Kultury Pszczelarskiej
W weekend 14–15 czerwca park przy Zamku w Janowcu zamieni się w tętniące życiem centrum spotkań miłośników pszczelarstwa, przyrody i lokalnej tradycji.
Festiwal Kultury Pszczelarskiej to unikalne wydarzenie, które łączy pasję do natury z dziedzictwem kulturowym Lubelszczyzny. Na uczestników 3. edycji czeka bogaty program: warsztaty tworzenia świec z wosku pszczelego, warsztaty szydełkowania „pszczół amigurumi”, pszczelarsko-zielarskie zajęcia praktyczne, a także możliwość bezpłatnego przebadania własnych pszczół w mobilnym laboratorium terenowym. Nie zabraknie również muzyki – na scenie plenerowej zabrzmi blues, country i karpacki folk. Festiwal wzbogacą również popularnonaukowe prelekcje oraz wystawa fotografii prof. Krzysztofa Hejke pt. „Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem”, poświęcona zanikającej tradycji bartnictwa. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Wśród aromatów miodu, w cieniu parkowych drzew przez dwa dni odbywać się będzie także kiermasz produktów pszczelich i rękodzieła.
– To wydarzenie to nasz hołd dla pszczół i pszczelarzy – cichych bohaterów bioróżnorodności. To także święto kultury regionu – rękodzieła, muzyki i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie – mówi Marzena Brzezicka, Dyrektor Muzeum Zamek w Janowcu.
Festiwal Kultury Pszczelarskiej to wydarzenie dla każdego – od najmłodszych po seniorów. To okazja, by spróbować czegoś nowego, poszerzyć wiedzę, odpocząć w pięknym otoczeniu i doświadczyć wspólnoty wokół tego, co naturalne, lokalne i wartościowe.
– Pomysł na festiwal zrodził się z podziwu dla pszczół i ludzi, którzy z pasją się nimi zajmują. Łączymy świat nauki, sztuki i ekologii w jednym miejscu, by inspirować, edukować i integrować. Każda edycja pokazuje, jak wielka jest potrzeba takich spotkań – podkreśla Szymon Pietrasiewicz, pomysłodawca
i koordynator festiwalu.
Festiwal Kultury Pszczelarskiej – 14-15 czerwca 2025 r.
PROGRAM
Sobota, 14 czerwca
Stodoła
12:00-13:30 – Warsztaty „Z łąki do ula – rośliny miododajne”, prowadzenie: dr hab. Mariusz Kulik
Praktyczne spotkanie, podczas którego poznasz najciekawsze rośliny miododajne z półnaturalnych łąk i muraw. Dowiesz się, jak bioróżnorodność łąk wpływa na zdrowie zapylaczy i jakość miodu oraz dlaczego łąki są dziś tak ważne dla równowagi ekologicznej.
14:00-16:00 – Warsztaty wyrobu świec z wosku i pszczele opowieści
Prowadzenie: Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli
Praktyczne zajęcia z wyrobu tradycyjnych świec z wosku pszczelego. Poznasz sekrety pracy pszczelarza przy pokazowym ulu oraz posłuchasz barwnych opowieści o życiu pszczół.
Namioty przy stodole
14:00-18:00 – Mobilny Punkt Kontroli Pszczół, prowadzenie: dr hab. Aneta Ptaszyńska, prof. UMCS, BeeLab UMCS
Możliwość bezpłatnego przebadania własnych pszczół pod mikroskopem – wykrywanie nosemozy, ameby, drożdżaków i innych patogenów. Porady dla pszczelarzy i miłośników owadów zapylających.
14:00-16:00 – Warsztaty szydełkowania – „Pszczoła Amigurumi”, prowadzenie: Janina Toruńska
Kreatywne warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczestnicy wykonają szydełkową pszczołę techniką amigurumi. Każdy zabierze swoją maskotkę do domu – jako pamiątkę lub prezent. Dostępne będzie także stoisko z rękodziełem.
Scena plenerowa
16:00-18:00 – Koncert Zbyszka Kowalczyka (blues)
Wyjątkowy koncert jednego z najbardziej rozpoznawalnych muzyków bluesowych Lubelszczyzny. Zbyszek „Zbigi” Kowalczyk – wokalista, gitarzysta, kompozytor – zagra autorskie utwory i klasykę gatunku.
18:00-19:30 – Koncert „Ściana W” (country)
Energetyczne country w wykonaniu zawodowych muzyków z Roztocza! ŚCIANA W – zdobywcy uznania na scenach festiwalowych – zagrają największe przeboje country oraz własne kompozycje.
20:00 – Koncert Orkiestry Świętego Mikołaja
Spotkanie z autentyczną muzyką Karpat, inspirowaną tradycjami Łemków, Bojków i Hucułów. Orkiestra św. Mikołaja to zespół, który łączy białe głosy, ludowe instrumenty i współczesną energię – koncerty zespołu są zawsze pełne radości, tańca i spontaniczności.
Niedziela, 15 czerwca
Stodoła
11:00-13:00 – Warsztaty produkcji świec z wosku i pszczele opowieści
Prowadzenie: Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli
Kolejna szansa na poznanie technik wyrabiania świec z naturalnego wosku pszczelego, przy okazji zanurz się w świat opowieści o życiu pszczół.
13:00-14:30 – Prezentacja „Pszczelarstwo w zgodzie z naturą”, prowadzenie: Bractwo Pszczele (Bartłomiej Maleta)
Inspirujące spotkanie o pszczelarstwie opartym na trosce o dobrostan pszczół i środowiska. Prezentacja o selekcji pszczół odpornych na choroby, ekologicznych metodach hodowli i praktycznych doświadczeniach z prowadzenia pasiek naturalnych.
14:30-15:30 – „Niewesoły los pszczół we współczesnym świecie” – nagranie programu „Pszczele Wieści o przyrodzie naukowo”
Udział w nagraniu popularnonaukowego programu na żywo – przegląd najnowszych badań i publikacji dotyczących zagrożeń dla pszczół, dyskusja o zdrowiu pszczół, roli pszczelarzy i wyzwaniach współczesnego świata. Publiczność zaproszona do aktywnego udziału.
Namiot przy stodole
11:00-13:00 – Warsztaty zielarsko-pszczelarskie: pyłek, lipa i letnie zioła
Prowadzenie: Henryka Janik, Fundacja „Pamiętamy o Ogrodach”
Praktyczne zajęcia poświęcone roślinom miododajnym kwitnącym w czerwcu oraz właściwościom pyłku pszczelego. Degustacja lemoniady z pyłkiem pszczelim i letnich ziół.
Wystawa plenerowa na terenie parku
„Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem” – fotografie prof. Krzysztofa Hejke
W malowniczej przestrzeni parku zamkowego przez cały czerwiec prezentujemy unikatową kolekcję wielkoformatowych fotografii, dokumentujących ginącą tradycję bartnictwa. Prof. Krzysztof Hejke, znany fotografik, podróżnik i wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej, przez lata dokumentował życie i pracę ostatnich bartników na terenach dawnej Rzeczypospolitej.
Ekspozycja, prezentowana wcześniej m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, w Pińsku na Białorusi i w Łucku na Ukrainie, przenosi widzów w świat bartnictwa – jednej z najstarszych, niemal zapomnianych form pszczelarstwa. Fotografie ożywiają obraz ginącej profesji, ukazując codzienne życie bartników, tradycyjne narzędzia oraz rytuały związane z hodowlą pszczół.
Wystawa współtworzy przestrzeń dialogu międzypokoleniowego i międzynarodowego, stając się świadectwem żywego dziedzictwa kulturowego. Prof. Hejke współtworzył także wniosek o wpisanie bartnictwa na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.