KulturaWystawy

Wystawa prac uczniów i absolwentów SP Sióstr Urszulanek w Lublinie

Galeria Ratusz zaprasza na wystawę prac uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 15-lecia pracy placówki po wznowieniu działalności.

W Galerii Ratusz można obejrzeć 21 plansz, na których zostały zebrane prace plastyczne autorstwa byłych oraz obecnych uczniów Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Wśród nich znajdują się pejzaże, portrety oraz ilustracje martwej natury wykonane w technikach rysunkowych i malarskich. Na ekspozycji można obejrzeć także papierowe kompozycje Notan, monochromatyczne wycinanki architektoniczne oraz prace inspirowane sztuką współczesną.

Opiekunką i pomysłodawczynią wystawy jest Joanna Frydrych-Staszczak, dyplomowana nauczycielka plastyki, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a także studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej, specjalnej i arteterapii. Wiedza, doświadczenie i umiejętne prowadzenie uczniów pozwoliło odkryć ich talenty i stworzyć wyjątkową wystawę ich prac.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”. Niezwykła wystawa z akcesoriami herbacianymi w Muzeum Sztuki Złotniczej

Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie powstała w 1917 roku w pomieszczeniach klasztoru po brygidkach przy ul. Namiestnikowskiej 8 (potem ul. Narutowicza 8/10). Do 1939 roku siostry prowadziły tam szkołę podstawową, gimnazjum i liceum dla dziewcząt. W czasie II wojny światowej placówki zostały zamknięte, a Urszulanki pozyskały zgodę na prowadzenie Szkoły Gospodarstwa i dwuletniej Szkoły Hotelarskiej. Obie instytucje ułatwiły prowadzenie przez siostry i świeckich nauczycieli, kompletów tajnego nauczania, przez które przeszło w latach okupacji ponad 600 uczniów i uczennic, a maturę zdało 67 z nich. Po wojnie, w 1945 roku ponownie zaczęły funkcjonować szkoła podstawowa oraz gimnazjum i liceum, jednak w 1955 r. placówki zostały zlikwidowane przez władze komunistyczne. Przez wiele lat klasztor starał się odzyskać odebrane budynki i ponownie uruchomić szkołę. 1 września 2008 roku, po 53 latach przerwy, na nowo rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.

Wystawę z okazji 15-lecia pracy Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie można zwiedzać w Galerii Ratusz przy pl. Łokietka 1 do 22 marca, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.

Wystawa prac uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek w Lublinie
fot. materiały prasowe
Wystawa prac uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek w Lublinie
fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *