czwartek, 21 listopada, 2024
KulturaWystawy

Wernisaż wystawy „Emil Korytko (1813-1839)” w Galerii Ratusz

Emil Korytko to polski zesłaniec i patriota, który w Słowenii cieszy się szacunkiem należnym bohaterom narodowym. Tą ważną dla Polaków i Słoweńców postać przybliży najnowsza wystawa Galerii Ratusz pt. „Emil Korytko (1813-1839)”.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 18 listopada, o godz. 17:00 w Ratuszu. W wydarzeniu udział weźmie kuratorka wystawy – minister pełnomocna w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Marzena Ewa Krajewska, Konsul Honorowy Słowenii Tomasz Kalinowski oraz przedstawiciele władz miasta.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wystawę „Chłopak spod znaku Panny Wodnej”

– Jestem dumny, że Lublin może uczcić pamięć Emila Korytki, niezwykłego Polaka i patrioty, oddając hołd jego pracy na rzecz słowiańskiej wspólnoty. Był on człowiekiem o głębokim poczuciu patriotyzmu, który poprzez kulturę łączył różne narody w naszej części Europy. Dzięki najnowszej wystawie w Galerii Ratusz możemy przypomnieć o jego niezłomności i wizji, która wykraczała poza granice narodowe – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Wystawa „Emil Korytko (1813-1839)” opowiada o życiu, emocjach i doświadczeniach, które towarzyszyły Polakowi w trakcie emigracji. Wśród eksponatów znajdują się m.in. oryginały listów Emila Korytki do bliskich, notatki z podróży czy zebrana przez niego dokumentacja słoweńskich pieśni i tradycji. Co warto podkreślić, Polak miał istotny wkład w rozbudzenie myśli niepodległościowej wśród Słoweńców, a jego wiersz pt. „Śpiew polskich patriotów”, zainspirował France’a Prešerna do stworzenia hymnu narodowego (Zdravljica). Korytko przyczynił się również do promocji polskiej kultury, w tym twórczości Adama Mickiewicza czy konieczności stworzenia słowiańskiej wspólnoty. Lublin jest drugim miejscem w Polsce, w którym gości wystawa „Emil Korytko (1813-1839)”.

Wydarzenie objęto patronatem honorowym Henryki Mościckiej-Dendys – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Pani Marzena Ewa Krajewska, minister pełnomocna w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

Zapiski i dokumenty powstańca dostępne będą dla zwiedzających w Galerii Ratusz do 6 grudnia w godz. 7:30-15:30.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Misery” i „Lot nad kukułczym gniazdem” w listopadowym Miasto movie

Emil Korytko – polski powstaniec i działacz niepodległościowy. Z powodu dążeń niepodległościowych, umiłowania poezji Adama Mickiewicza oraz popierania powstania listopadowego aresztowany i skazany za działalność wywrotową. Początkowo osadzony w austriackim areszcie we Lwowie, potem zesłany na południowe obrzeża Monarchii Habsburskiej, do Lublany. Tam z pomocą zaprzyjaźnionych Słoweńców zajął się poszukiwaniem i dokumentowaniem słoweńskich narodowych tradycji, tożsamości kulturowej. Badał słoweński folklor: pieśni, opowieści i zwyczaje, a także przyczynił się do obudzenia w Słoweńcach poczucia odrębności narodowej. To między innymi dzięki niemu słoweński wieszcz narodowy France Prešeren przetłumaczył na język niemiecki (wówczas elity słoweńskie posługiwały się przede wszystkim tym językiem) wiersz Adama Mickiewicza „Rezygnacja” oraz dwa wiersze Korytki: „Pięknym Lublanczankom” i „A ty grałaś”. W spuściźnie Prešerna znalazł się także wiersz Korytki „Śpiew polskich patriotów”, który zainspirował słoweńskiego wieszcza do stworzenia najważniejszego utworu (Zdravljica), który w 1990 roku stał się słoweńskim hymnem narodowym. Korytko przybliżył Słoweńcom twórczość polskich romantyków, przede wszystkim Adama Mickiewicza oraz wartości polskich dążeń niepodległościowych, jak również romantycznie pojmowanego ducha słowiaństwa czy konieczności tworzenia słowiańskiej wspólnoty. Zebrane przez siebie materiały etnograficzne przygotowywał do druku, jednakże tę pracę przerwała jego przedwczesna śmierć w styczniu 1839 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *