środa, 9 kwietnia, 2025
LubelskieWiadomościZdrowie

Gdzie leczyć się w trakcie ferii? Lubelski NFZ podpowiada

W czasie ferii częściej wyjeżdżamy i przebywamy poza domem. Niezależnie od tego gdzie spędzamy zimowy urlop, w kraju czy za granicą, warto wiedzieć gdzie znajdziemy pomoc medyczną w razie choroby czy wypadku.

Wszyscy ubezpieczeni mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej na terenie całego kraju. Nie obowiązuje rejonizacja, dlatego wizytę lekarską umówimy w dowolnie wybranej placówce w Polsce. Natomiast wyjeżdżając na zimowy wypoczynek za granicę warto pamiętać o dokumencie, który może okazać się niezbędny w awaryjnych sytuacjach – Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

>>> CZYTAJ TAKŻE: Program Profilaktyka 40 plus przedłużony do końca kwietnia. Na Lubelszczyźnie skorzystało z niego już ponad 440 tys. osób

Zima zachęca do aktywności – narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo czy sanki. To świetna zabawa, ale niesie też ryzyko urazów. Zmienna zimowa aura sprzyja też niestety przeziębieniom i zwiększa ryzyko zachorowania na choroby wirusowe. Żeby nie martwić się w czasie ferii, warto wiedzieć gdzie i jak uzyskać pomoc medyczną jeżeli będzie potrzebna.

Pomoc medyczna podczas ferii zimowych w Polsce

Jeśli spędzamy ferie w kraju, możemy skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w całej Polsce. Bez względu na to w jakim regionie akurat przebywamy, szukamy przychodni, do której najwygodniej jest nam dotrzeć i tam jedziemy do lekarza.

Poza godzinami pracy lekarza POZ, czyli w dni powszednie od 18:00 do 8:00 oraz całodobowo w święta i dni wolne od pracy, dyżurują placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

– Nie jest do nich potrzebne skierowanie ani wcześniejsza rezerwacja. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego pacjent będzie przyjęty w każdej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, do której się zgłosi. Lista adresów i telefonów jest dostępna na stronach NFZ – tłumaczy Magdalena Musiatowicz, rzecznik lubelskiego Oddziału NFZ.

Nagły ból zęba lub powikłania po wcześniejszym leczeniu stomatologicznym to sytuacje, w których można skorzystać z dyżurów stomatologicznych. Lista adresów i telefonów także jest dostępna na stronach NFZ.

W nagłych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia – bez względu na to gdzie jesteśmy – możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 albo udać się do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR).

– Trzeba pamiętać, że SOR to miejsce, w którym ratuje się życie i nie zastępuje wizyty u lekarza. Pobyt na SOR ma na celu diagnostykę i ustabilizowanie funkcji życiowych pacjenta. Po udzieleniu niezbędnej pomocy pacjent jest wypisywany do domu lub kierowany na odpowiedni oddział szpitalny – wyjaśnia Magdalena Musiatowicz.

Ferie w krajach Unii Europejskiej, EFTA i w Wielkiej Brytanii

Jeżeli wyjeżdżamy na zimowy wypoczynek za granicę do krajów UE, Wielkiej Brytanii lub EFTA trzeba pamiętać, żeby mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

W wielu krajach koszty leczenia są bardzo wysokie. EKUZ umożliwia pokrycie kosztów niezbędnych świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej, co pozwala uniknąć nieprzewidzianych wydatków.

Korzystając z EKUZ za granicą trzeba pamiętać, że mamy te same prawa i obowiązki co ubezpieczeni w danym państwie. W krajach popularnych wśród miłośników sportów zimowych, takich jak np. Austria, Szwajcaria czy Słowacja, za niektóre świadczenia trzeba częściowo zapłacić samemu, nawet będąc ubezpieczonym. Jeżeli w danym kraju istnieje więc obowiązek współpłacenia, również musimy ponieść takie koszty.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ponad 3,2 mln kart EKUZ dla mieszkańców z całej Polski. Centrum Usług Wspólnych NFZ w Chełmie podsumowuje 5 lat działalności

Uzyskanie karty EKUZ jest proste i darmowe. Wniosek o wydanie karty można teraz złożyć przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mojeIKP. Można także pobrać wzór wniosku z naszej strony, podpisać i przesłać przez ePUAP lub pocztą tradycyjną. W takich przypadkach EKUZ otrzymamy pocztą, na adres, który wskazaliśmy we wniosku. Kartę można również wyrobić od ręki w Sali Obsługi Klientów w Lublinie i w Delegaturach Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białej Podlaskiej, w Chełmie i w Zamościu.

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *