piątek, 22 listopada, 2024
LubelskieWiadomościZdrowie

Październik miesiącem świadomości raka piersi. Lubelski NFZ zachęca do darmowych badań profilaktycznych

Rak piersi to jeden z głównych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Szanse na skuteczne leczenie zwiększa profilaktyka. W Polsce z bezpłatnych badań mammograficznych mogą korzystać kobiet w wieku od 45 do 75 lat.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14 proc. zgonów. Wczesne wykrycie znacząco zwiększa skutecznego leczenia. Dlatego kluczową rolę odgrywa tu profilaktyka.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nowotwór wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczalny. Tylko co trzeci Polak wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne

Profilaktyka obejmuje zarówno badania specjalistyczne, takie jak mammografia, jak i samobadanie piersi.

– Samobadanie to najprostsza metoda wykrycia zmian w piersiach. Jeżeli mamy wątpliwości czy robimy to właściwie, warto zapytać ginekologa lub położną. Można także nauczyć się i poćwiczyć samobadanie piersi na specjalnych fantomach. W Sali Obsługi Klientów Lubelskiego NFZ w Lublinie takie fantomy są dostępne na stanowisku doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ.

Regularne samobadanie pomaga w szybkim zauważeniu wszelkich zmian, takich jak guzki, zmiany w kształcie lub wielkości piersi, zaczerwienienia, zgrubienia czy wciągnięcia skóry. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Program profilaktyki raka piersi

Istniejący w Polsce program profilaktyki raka piersi, skierowany jest do kobiet w wieku od 45 do 75 lat. To szczególnie ważna grupa, ponieważ u kobiet w tym wieku ryzyko zachorowania wzrasta.

– W ramach programu profilaktycznego finansowanego przez NFZ, kobiety w wieku 45-75 lat mogą bezpłatnie, bez skierowania robić mammografię co dwa lata. Kobiety, które maja wskazania lekarskie mogą przeprowadzać badania częściej – co 12 miesięcy – tłumaczy rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ.

Program działa na terenie całego kraju i obejmuje zarówno stacjonarne pracownie mammograficzne, jak i mobilne mammobusy, które pozwalają na przeprowadzenie badań w mniejszych miejscowościach. Samo badanie jest stosunkowo proste, szybkie i nieinwazyjne.

Profilaktyka raka piersi w woj. lubelskim

– Mammografię w ramach programu profilaktycznego można wykonać w pracowni stacjonarnej (w regionie mamy ich 15) lub mobilnej (mammobus). Harmonogram postoju mammobusów w województwie lubelskim można sprawdzić na stronie internetowej Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Tylko w październiku mammobusy odwiedzą 52 miejscowości w 17 powiatach – mówi Małgorzata Bartoszek.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: COZL zastosuje unikalną terapię leczenia nowotworów

Jak podaje lubelski NFZ, w całym 2023 roku w naszym województwie niemal 67 tys. pań skorzystało z mammografii w ramach programu profilaktyki raka piersi. W pierwszej połowie 2024 r., czyli od stycznia do czerwca badania zrobiło już blisko 40 tysięcy kobiet.

Od 1985 roku październik jest miesiącem świadomości raka piersi.

Jeden komentarz do “Październik miesiącem świadomości raka piersi. Lubelski NFZ zachęca do darmowych badań profilaktycznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *