Pracownicy Muzeum Badań Polarnych wezmą udział w wyprawie na Spitsbergen
Pracownicy Muzeum Badań Polarnych w Puławach w okresie od 20 sierpnia do 4 września br. wezmą udział w wyprawie szkoleniowej do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie.
Stacja na Spitsbergenie jest prowadzona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Wyprawa odbędzie się na statku szkoleniowo-badawczym „Horyzont II”. W trakcie ekspedycji pracownicy Muzeum Badań Polarnych będą mieli okazję zapoznać się z pracami badawczymi prowadzonymi podczas rejsu statkiem oraz na Stacji Polarnej, wykonają dokumentację fotograficzną i filmową, która będzie wykorzystywana przy realizacji wystaw i projektów edukacyjnych, obejrzą wycofane z użytkowania sprzęty techniczne pod kątem przydatności do zbiorów muzealnych, a także nawiążą współpracę z Muzeum Svalbardu w Longyearbyen. Ważnym elementem wyprawy ma być również także promocja samego muzeum i województwa lubelskiego.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy naukowcy fotografowali polonijne kościoły w USA. Wszystko w ramach ministerialnego projektu (foto)
Inicjatorem powstania Muzeum Badań Polarnych i jego pierwszym dyrektorem był zmarły w 2022 roku prof. Andrzej Piotrowski, geolog, autor licznych publikacji popularno-naukowych, m.in. z zakresu paleontologii i historii badań polarnych. Idea utworzenia placówki zyskała poparcie województwa lubelskiego, które prowadzi Muzeum Badań Polarnych wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum działa w budynku przy ul. 4 Pułku Piechoty, poprzednio należącym do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jest to jedyne tego typu muzeum w Polsce oraz jedno z nielicznych w Europie, poza krajami nordyckimi.
Działalność wystawienniczą muzeum rozpoczęło w maju 2023 r., udostępniając sukcesywnie kolejne części ekspozycji stałej oraz wystawy czasowe. Uroczyste otwarcie miało miejsce 21 lutego br. Mimo krótkiego okresu działalności Muzeum jest już instytucją rozpoznawalną i zauważalną w województwie – otrzymało wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt turystyczny Województwa Lubelskiego w 2023 r.
W MBP zgromadzono liczne eksponaty związane z polskimi badaniami obszarów polarnych. Wśród nich znajdują się pochodzące ze zbiorów puławskiego polarnika, prof. Aleksandra Kosiby, pamiątki z przedwojennych wypraw na Grenlandię, w tym m.in. rzeźby z kości morsa, strój Inuity czy model kajaka, a także skuter śnieżny i helikopter, które służyły badaczom z polskich stacji polarnych. Za sporą ciekawostkę uznać można zaprezentowane w muzeum fragmenty szkieletu wieloryba, którego kość szczękowa osiąga rozpiętość 4 metrów.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Do lubelskiej fabryki wróciły samoloty (foto)
Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą w zakresie badań polarnych oraz historii odkryć geograficznych. Są to m.in. Komitet Badań Polarnych PAN; Instytut Geofizyki PAN, Instytut Oceanografii PAN, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, UMCS w Lublinie, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Poznański oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie i Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Pingback: Muzeum Pożarnictwa w Oseredku kończy 10 lat (foto)