Przychodnia nieczynna? Sprawdź, gdzie szukać pomocy w święta i weekendy
Okres świąteczny to czas wypoczynku i spotkań z bliskimi. Niestety przeziębienie, ból brzucha, gorączka mogą zdarzyć się w każdym momencie. W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia możemy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ).
Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie pełnią dyżurów całodobowych. Jeśli jednak nagle zachorujemy lub ktoś z naszych bliskich będzie potrzebował pomocy, to poza godzinami pracy przychodni POZ, pomoc zapewnia nocna i świąteczna opieka zdrowotna (NiŚOZ).
– W 2024 roku, w punktach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej naszego województwa zostało udzielonych niemal 400 tys. porad. W tym blisko 270 tysięcy porad lekarskich i ponad 120 tysięcy pielęgniarskich – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Ponad 120 tys. porad udzielono dzieciom – dodaje Bartoszek.
W woj. lubelskim działa 27 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Otrzymamy tam świadczenia oferowane w POZ, ale tylko od poniedziałku do piątku w godz. 18:00 – 8:00, a także w weekendy, święta i w dni wolne od pracy – w tym wypadku przez całą dobę.
W ramach NiŚOZ uzyskamy m.in.: poradę lekarską, pomoc pielęgniarską, czy niezbędne recepty. Ponadto, jeśli są ku temu wskazania, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie albo skierowanie do szpitala.
Co istotne, w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie dostaniemy recepty na stałe leki, które przyjmujemy w związku z chorobą przewlekłą ani zaświadczenia o stanie zdrowia.
Aby skorzystać z leczenia w NiŚOZ nie jest potrzebne skierowanie, ani wcześniejsza rezerwacja wizyty. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego zostaniemy przyjęci w każdej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
– Bez względu na to, czy jesteśmy w swoim domu czy w gościach, wybieramy z listy placówkę, do której najwygodniej jest nam dotrzeć i tam jedziemy do lekarza – mówi rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ.
Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad w przychodni oraz telefonicznie – w formie teleporady.
– Jeżeli sytuacja tego wymaga, pomoc medyczna zostanie udzielona pacjentowi w domu lub w miejscu jego pobytu W przypadku wezwania do domu, należy kontaktować się z właściwym punktem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, który zabezpiecza obszar, na którym przebywa pacjent. Dzięki temu, wezwanie telefoniczne może być sprawnie zrealizowane – wyjaśnia Małgorzata Bartoszek.
Z danych udostępnionych przez NFZ wynika, że w 2024 roku w woj. lubelskim lekarze i pielęgniarki odbyli niemal 10 tys. wizyt domowych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
– Z Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej korzystamy wtedy, gdy sytuacja jest nagła, ale nie zagraża bezpośrednio życiu. W sytuacji nagłego bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych należy wezwać zespół ratownictwa albo udać się do najbliższej izby przyjęć albo na SOR, czyli szpitalny oddziały ratunkowy – dodaje Małgorzata Bartoszek.
Lista adresów i telefonów jest dostępna na stronie Lubelskiego Oddziału NFZ.
fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne