czwartek, 16 stycznia, 2025
LubelskieWiadomościZdrowie

W Lubelskiem otwarto nowy punkt wyjazdowy pogotowia

W Michowie przy ul. Partyzanckiej 38 działa już 24-godzinny punkt wyjazdowy podstawowego ratownictwa medycznego.

W czwartek, 16 stycznia, w Michowie (powiat lubartowski) miało miejsce oficjalne otwarcie nowego punktu wyjazdowego pogotowia. W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda lubelski – Krzysztof Komorski, wicewojewoda – Andrzej Maj oraz wicemarszałek województwa lubelskiego – Marek Wojciechowski.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Karetka szybciej dojedzie do mieszkańców podlubelskich miejscowości. W Maryninie otwarto punkt wyjazdowy pogotowia (foto)

Uruchomienie punktu w Michowie to efekt współpracy pomiędzy Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym SP ZOZ w Lublinie, Urzędem Wojewódzkim w Lublinie, lokalnymi władzami samorządowymi oraz Ministerstwem Zdrowia. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy Michowa i okolic zyskują szybszy dostęp do pomocy medycznej.

– Naszym celem jest systematyczne rozszerzanie punktów wyjazdowych, aby zapewnić każdemu mieszkańcowi województwa szybki dostęp do pomocy w nagłych przypadkach. Punkt w Michowie to istotny krok w tym kierunku – podkreślił Tadeusz Duszyński, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie.

Nowy punkt wyjazdowy pogotowia zlokalizowany jest przy przy ul. Partyzanckiej 38w Michowie. Jego powstanie to odpowiedź na rosnące potrzeby mieszkańców Gminy Michów, Abramów i sąsiednich okolic. Zespół ratownictwa medycznego stacjonujący w tym punkcie ma do dyspozycji ambulans, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, co umożliwi świadczenie kompleksowej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. Z kolei centralna lokalizacja punktu pozwoli na znaczną redukcję czasu dojazdu do pacjentów.

Pierwsze zgłoszenia zespół ratownictwa medycznego otrzymał już w ciągu kilku godzin od otwarcia.

– Otwarcie punktu wyjazdowego w Michowie to odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności. Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić mieszkańcom szybszy dostęp do pomocy medycznej, co w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. To kolejny krok w rozwoju ratownictwa medycznego w naszym województwie – podkreślił Tadeusz Duszyński Dyrektor WPR SP ZOZ w Lublinie.

Tylko w październiku minionego roku uruchomiono pięć czasowych ZRM podstawowych (funkcjonujących 12 godzin na dobę) w: Maryninie, Józefowie nad Wisłą, Janowie Podlaskim, Łabuniach oraz Ulhówku.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelskie pogotowie ma nową karetkę neonatologiczną. Pomoże ratować życie najmniejszych pacjentów (zdjęcia)

Na 1 kwietnia 2025 roku planowane jest uruchomienie całodobowego ZRM podstawowego z miejscem stacjonowania w Modliborzycach, zaś 1 czerwca ma zostać uruchomiony sezonowy punkt ratownictwa medycznego w Okunince.

Ogółem, do 1 stycznia tego roku liczba ZRM funkcjonujących w województwie lubelskim zwiększyła się z 93 do 99 zespołów, natomiast docelowo ma ich być 101.

fot. WPR SP ZOZ w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *