Karetka szybciej dojedzie do mieszkańców podlubelskich miejscowości. W Maryninie otwarto punkt wyjazdowy pogotowia (foto)
Mieszkańcy miejscowości położonych w zachodnim sąsiedztwie Lublina będą mogli liczyć na szybszy przyjazd karetki pogotowia. W Maryninie (gmina Konopnica) ruszył właśnie punkt wyjazdowy zespołu ratownictwa medycznego.
Punkt działa od 1 października br., ale jego oficjalne otwarcie odbyło się dwa tygodnie później, tuż po Dniu Ratownictwa Medycznego. W dzisiejszej uroczystości wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Kos oraz wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie pogotowie ma nową karetkę neonatologiczną. Pomoże ratować życie najmniejszych pacjentów (zdjęcia)
Jak zaznaczył wicewojewoda, wszystkie argumenty przemawiały za tym, że ten punkt jest tu bardzo potrzebny.
– Nowopowstały zespół pozwoli w znacznie szybszym czasie dojechać do zdarzeń i do pacjentów, którzy potrzebują pilnej pomocy pogotowia ratunkowego. Lokalizacja w tym miejscu jest bardzo wyważona. Tutaj zlokalizowany jest ważny węzeł komunikacyjny drogi S-19, bardzo uczęszczana droga nr 747, planowany dalszy rozwój infrastruktury drogowej, linia kolejowa Lublin-Warszawa. To wszystko powoduje, że to miejsce jest wyjątkowo ważne – wyjaśnił z kolei Tadeusz Duszyński, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.
– Do tej pory musieliśmy pokonywać dystans ok. 10 km przez permanentnie zakorkowaną al. Kraśnicką w Lublinie, co wydłużało czas dojazdu. A to on jest determinantem szybkiej i skutecznej pomocy. Nic tak nie jest ważne w ratownictwie medycznym jak czas dotarcia, który ratuje życie i zdrowie pacjentów – dodał dyrektor Duszyński.
Punkt w Maryninie
Nowy punkt wyjazdowy zespołu ratownictwa medycznego mieści się w Maryninie 59, w budynku SP ZOZ. Jest zlokalizowany niedaleko stacji kolejowej Motycz. Zespół ma do dyspozycji nowoczesny ambulans wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt do udzielania pomocy pacjentom.
Punkt działa w systemie 12-godzinnym, w godz. 7-19.
Nowe punkty ratownictwa medycznego
Od 1 października br. nowy zespół ratownictwa medycznego działa także w Janowie Podlaskim.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: WOMP nawiązuje współpracę ze szpitalem w Łucku
Wiceminister Marek Kos zapowiedział dziś, że od nowego roku podobne stacje ruszą także w Michowie (powiat lubartowski) i Okunince (powiat włodawski).
fot. LUW
Pingback: Robot da Vinci będzie operować pacjentów szpitala w Białej Podlaskiej (zdjęcia)
Pingback: W Lubelskiem otwarto nowy punkt wyjazdowy pogotowia