Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyjrzą się życiu dzieci i młodzieży słabowidzących
Uniwersytet Medyczny w Lublinie zaprasza młodzież i dzieci słabowidzące z powodu chorób rzadkich oraz ich opiekunów do udziału w projekcie badawczym SeeMyLife („Zobacz moje życie”). Ich doświadczenia mają szansę pomóc w opracowaniu nowych standardów opieki nad osobami z podobnymi problemami zdrowotnymi, a w rezultacie poprawić jakość ich życia.
Uczestnikami projektu mogą być dzieci powyżej 8 roku życia, u których niska ostrość wzroku jest wynikiem choroby rzadkiej (choroby siatkówki, nerwu wzrokowego, zaćmy wrodzonej, jaskry wrodzonej i innych).
>>> CZYTAJ TAKŻE: Blisko 300 par i 19 ciąż. Tak wygląda osiem miesięcy miejskiego programu in vitro
Ich rola polegała będzie przede wszystkim na udzieleniu odpowiedzi na pytania ankietowe dotyczące wpływu problemów ze wzrokiem na różne aspekty ich życia, w tym na relacje społeczne, nawyki życiowe i stan emocjonalny; dodatkowo przeprowadzane będzie również badanie wzroku.
Informacje przekazane przez osoby biorące udział w projekcie staną się podstawą do stworzenia odpowiadających ich potrzebom i oczekiwaniom narzędzi (np. aplikacji mobilnej), a także procedur do stosowania przez lekarzy i pozostałych pracowników ochrony zdrowia.
SeeMyLife to międzynarodowy projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Programu badań i innowacji Horizon 2020. Biorą w nim udział instytucje naukowo-badawcze z sześciu krajów Europy: Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Litwy i Polski – reprezentowanej przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ortopedzi z lubelskiego szpitala prowadzą operacje z wykorzystaniem wideomikroskopu (foto)
Szczegółowe informacje na temat projektu znaleźć można na stronach:
– Uniwersytetu Medycznego w Lublinie www.umlub.pl, w zakładce „Aktualności”;
– Europejskich Sieci Referencyjnych (European Reference Networks) www.ern-eye.eu/see-my-life-research-project/ (w jęz. angielskim).
Pingback: "Oswoić skoliozę - konferencja nie tylko dla rodziców" już 14 kwietnia w Lublinie