niedziela, 8 września, 2024
LublinWiadomościZdrowie

Blisko 300 par i 19 ciąż. Tak wygląda osiem miesięcy miejskiego programu in vitro

Lublin, jako pierwszy w województwie lubelskim samorząd, zainicjował program dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Po ośmiu miesiącach od jego uruchomienia, dziewiętnaście par z radością oczekuje potomstwa.

W Lublinie rozpoczął się nowy rozdział w walce z niepłodnością. Jako pierwsze miasto w województwie lubelskim, Lublin dołączył do grona samorządów oferujących wsparcie parom zmierzającym do rodzicielstwa poprzez metody zapłodnienia pozaustrojowego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dostanie 300 milionów zł na rozbudowę!

Przez osiem ostatnich miesięcy program przyciągnął uwagę blisko 300 par, zmagających się z problemami niepłodności. Dziś, dziewiętnaście z nich z nieukrywaną radością oczekuje na narodziny swoich dzieci.

– Jesteśmy w gronie niewielu miast w Polsce, które oferują wsparcie w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Program ten daje szansę wielu parom na szczęśliwe rodzicielstwo – podkreśla Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Ten ważny krok w kierunku leczenia niepłodności został podjęty przez Radę Miasta Lublin w grudniu 2022 roku. Na realizację programu polityki zdrowotnej w zakresie dofinansowania do leczenia niepłodności w latach 2023-2025, Miasto przeznaczyło łącznie 1,52 mln złotych. Program oferuje wsparcie finansowe dla 150 par, umożliwiając im przeprowadzenie dwóch procedur in vitro, z dofinansowaniem do 5 tys. zł na każdą procedurę.

– Program likwiduje bariery finansowe, które często stają na przeszkodzie w realizacji marzeń o potomstwie – zaznacza Monika Lipińska.

in vitro
fot. pixabay

Wyboru partnerów medycznych dokonano w marcu 2023 roku. Konkurs wygrały wówczas trzy placówki: Gyncentrum, konsorcjum Ab ovo i Centrum Bocian, oraz Ovum Rozdrodczość i Andrologia.

Jak informuje lubelski Ratusz, do końca października zgłosiły się już 294 pary, z czego 232 zakwalifikowało się do udziału. Niektóre pary zostały wykluczone z powodów medycznych lub same zrezygnowały.

W ciągu ośmiu miesięcy funkcjonowania miejskiego programu in vitro, u 19 uczestniczących kobiet zdiagnozowano ciążę.

Adresatki to kobiety w wieku 25-40 lat, które spełniające określone kryteria, w tym mieszkają w Lublinie od co najmniej 12 ostatnich miesięcy rok i rozliczają się podatków w I lub III Urzędzie Skarbowym w Lublinie. Ponadto, pierwszeństwo mają kobiety zmagające się z chorobami wymagającymi leczenia gonadotoksycznego, co daje im nadzieję na zachowanie płodności nawet w obliczu walki z nowotworem.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Różowe skrzyneczki pojawią się w szkolnych łazienkach. Lublin walczy z wykluczeniem menstruacyjnym

Światowa Organizacja Zdrowia uznała bezpłodność za chorobę społeczną. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyczy 1,5-2 miliona par, czyli blisko 20 % par w wieku prokreacyjnym.

Jak duże jest zapotrzebowanie na wsparcie medyczne w tym zakresie najlepiej pokazuje realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w latach 2013-2016 Narodowy Program Leczenia Niepłodności, dzięki któremu w Polsce urodziło się już ponad 22 tysiące dzieci.

Lubelski program in vitro został opracowany przez prof. Sławomira Wołczyńskiego – Kierownika Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, eksperta i autora programów realizowanych również w innych miastach w Polsce w tym m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, czy Rzeszowie.

5 komentarzy do “Blisko 300 par i 19 ciąż. Tak wygląda osiem miesięcy miejskiego programu in vitro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *