Różowe skrzyneczki pojawią się w szkolnych łazienkach. Lublin walczy z wykluczeniem menstruacyjnym
Wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzone przez Miasto zostaną wyposażone w różowe skrzyneczki z bezpłatnymi środkami higienicznymi dla dziewcząt. Inicjatywa ta, zapoczątkowana przez uczennice Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski, ma na celu zwalczenie wykluczenia menstruacyjnego.
Statystyki pokazują, że jedna na pięć uczennic w Polsce unika szkoły podczas miesiączki. Brak dostępu do środków higienicznych i wstyd związany z menstruacją są głównymi przyczynami tego niepokojącego zjawiska. Lublin postanowił zmierzyć się z tym problemem w sposób praktyczny.
Jak mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych – Miesiączka jest rzeczą naturalną, nie powodem do zakłopotania, a dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo kobiet i dziewczynek. Dlatego Miasto chętnie włączyło się w projekt uczennic z Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski w Lublinie.
Inicjatywa nie byłaby możliwa bez zaangażowania pięciu młodych aktywistek: Karoliny, Weroniki, Zuzanny, Aleksandry i Niny. To one są twórcami projektu „M jak menstruacja”, który zakwalifikował się do ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.
Licealistki nawiązały współpracę z Fundacją Dominiki Kulczyk i Fundacją Różowej Skrzyneczki, a następnie zgłosiły się do Miasta z pomysłem zorganizowania akcji w lubelskich szkołach.
– Jako Europejska Stolica Młodzieży chętnie włączamy się w inicjatywy młodych ludzi. Nie inaczej było w przypadku projektu licealistek z LO Paderewski – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Miasto zakupiło łącznie 50 różowych skrzyneczek, które zostaną zamontowane w łazienkach szkolnych, głównie w szkołach ponadpodstawowych i bursach. Natomiast pierwsze wyposażenie pojemników przekazała Fundacja Różowej Skrzyneczki.
Ale to nie koniec. Organizatorki akcji planują też warsztaty edukacyjne, które będą omawiały problem ubóstwa menstruacyjnego i potrzeb z tym związanych. Spotkania będą adresowane do całego środowiska szkolnego – zarówno dziewcząt, jak i chłopców.
– Nasza inicjatywa ma na celu zwiększanie świadomości w tematyce menstruacji i potrzeb kobiet z tym związanych, nie tylko wśród dziewcząt, ale całej młodzieży – mówią Nina Warda i Karolina Magryś, inicjatorki akcji, uczennice Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski w Lublinie.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Nowi dyrektorzy szkół i przedszkoli w Lublinie
Nie tylko lokalne władze, ale również Forum Kobiet Lublina, wyraziły swoje pełne poparcie dla projektu. W ubiegłych latach w organizowanie podobnego wsparcia zangażowały się Rady Rodziców lubelskich szkół, Rady Dzielnic oraz Radne Rady Miasta – Maja Zaborowska i Monika Kwiatkowska.
– Zaczęłyśmy naszą aktywność w Lublinie i okolicach. W planach mamy rozszerzenie działalności na inne miejscowości, a nawet na teren całego kraju – zaznaczają Nina Warda i Karolina Magryś, inicjatorki akcji.
Pingback: Blisko 300 par i 19 ciąż. Tak wygląda osiem miesięcy miejskiego programu in vitro
Pingback: Młodzi uczą się zarządzać finansami w ramach Szkolnych Budżetów Obywatelskich