niedziela, 6 października, 2024
LublinWiadomości

Bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto szuka wykonawcy

Ratusz ogłosił przetarg na rozbudowę al. Unii Lubelskiej wraz z rozbiórką i budową mostu na Bystrzycy. Prace obejmą fragment od ronda Lubelskiego Lipca ’80 do wysokości zjazdu na teren galerii handlowej VIVO. Modernizację przejdzie odcinek po obu stronach jezdni o długości ok. 850 m. Jak zapewnia prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, zadanie zostało uwzględnione w Wieloletniej Prognozie Finansowej, a środki na jego sfinansowanie mają pochodzić z funduszy europejskich. 

Inwestycja zakłada odtworzenie istniejącego przebiegu al. Unii Lubelskiej z wprowadzeniem dodatkowej jezdni obsługującej tereny położone po zachodniej stronie drogi (m.in. parkingi przed Targiem pod Zamkiem).

>>> CZYTAJ TAKŻE: Miasto wybuduje nowe orliki, kolejne przejdą modernizację

Prace obejmą również przebudowę ul. Zamojskiej na odcinku od al. Unii Lubelskiej do ul. Stolarskiej oraz przebudowę ul. Stolarskiej i Przemysłowej (place do zawracania). Przebudowana zostanie również sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Zamojską i na przejściu dla pieszych na wysokości Targu pod Zamkiem.

Most nad Byrzycy też do przebudowy

Niezbędna będzie także rozbiórka i budowa dwóch nowych obiektów mostowych nad Bystrzycą. Fatalny stan tych istniejących spowodował, że od dłuższego czasu kierowcy cierpią z powodu wyłączenia jednego z pasów ruchu w pobliżu Gali.

Jak informuje lubelski Ratusz, w związku z planowaną zmianą zagospodarowania terenu przebudowie ulegną też istniejące kablowe sieci uzbrojenia elektroenergetycznego i teletechnicznego oraz sieci sanitarne: gazowa, wodociągowa i kanalizacyjna będące w kolizjach z projektowaną geometrią drogi.

Inwestycja zakłada ponadto budowę kanału technologicznego na całej długości ulicy. Drogowcy przebudują też oświetlenie drogowe, a piesi i rowerzyści skorzystają z nowych chodników i ścieżek rowerowych.

Zaktualizowana zostanie również koncepcja stałej organizacji, pojawi się też nowe oznakowanie poziomowe i pionowe, a całość dopełnią prace z branży zieleni, w tym odtworzenie trawników oraz nasadzenia drzew i krzewów. Docelowo pojawi się tam ponad 200 nowych drzew oraz 5,5 tys. krzewów i 300 m kwadratowych traw ozdobnych. Ponadto zamontowane zostaną elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci.

– Celem inwestycji jest usprawnienie ruchu na drodze poprzez budowę nowej nawierzchni ulicy, chodników i ścieżek rowerowych oraz poprawa obsługi komunikacji miejskiej poprzez wyznaczenie buspasów i budowę zatok przystankowych. Kluczowe jest również zapewnienie należytego odwodnienia poprzez budowę nowej sieci kanalizacji deszczowej oraz rozbudowa istniejącego oświetlenia ulicznego z dostosowaniem do potrzeb ruchu kołowego i pieszego – mówi Grzegorz Malec, Dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Komponenty transportowe inwestycji

Chodzi tutaj o przebudowę trakcji trolejbusowej oraz budowę przyłączy dla punktów Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i biletomatów. Zadaniem wykonawcy będzie także dostarczenie i montaż urządzeń oraz ustawienie wiat przystankowych.

Wykonawca wybrany w postępowaniu będzie miał 24 miesiące od daty zawarcia umowy na wykonanie robót, w tym uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Termin składania ofert mija 5 listopada br.

Finansowanie

Zgodnie z złożeniami Ratusza, inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków unijnych w ramach projektu pn. „Rozwój zintegrowanego systemu transportu publicznego na terenie miasta Lublin” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Poza przebudową al. Unii Lubelskiej ma on również objąć zakup bezemisyjnego taboru, budowę, przebudowę oraz modernizację infrastruktury na potrzeby transportu miejskiego.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca’80. Sprawdzamy co słychać na największej z realizowanych obecnie w Lublinie inwestycji

– Celem tych działań jest integracja systemów transportowych w miejskich obszarach funkcjonalnych i nadanie priorytetu transportowi zbiorowemu oraz indywidualnemu niezmotoryzowanemu poprzez budowę m.in. węzłów przesiadkowych, w tym zintegrowanych z infrastrukturą kolejową, pętli autobusowych, parkingów B+R, K+R, P+R, infrastruktury przystankowej i okołoprzystankowej, buspasów, ścieżek rowerowych, chodników, oświetlenia, monitoringu, włączenia do inteligentnych systemów transportowych – wylicza Monika Fisz, rzeczniczka prasowa ZDiTM w Lublinie.

Zakres zamówienia obejmuje zarówno roboty drogowe, jak i transportowe.

Bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej

fot. Miasto Lublin

Jeden komentarz do “Bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto szuka wykonawcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *