COZL wprowadza innowacyjną metodę leczenia raka gruczołu krokowego implantami jodu
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli (COZL) wprowadza nowoczesną i niezwykle skuteczną metodę leczenia raka gruczołu krokowego, wykorzystującą brachyterapię z użyciem implantów stałych. To pierwszy ośrodek po tej stronie Wisły, który realizuje tę procedurę.
Brachyterapia ultra LDR (Low Dose Rate) opiera się na wszczepieniu do gruczołu krokowego około 50 implantów promieniotwórczego jodu-125. Jak tłumaczy dr Paweł Cisek, kierownik Pracowni Brachyterapii COZL, zabieg jest jednorazowy, małoinwazyjny i trwa od ok. jednej do dwóch godzin.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Jak leczyć łagodny przerost prostaty? USK Nr 4 w Lublinie stawia na małoinwazyjne zabiegi (foto)
Implanty, o wielkości ziarenek (0,8 mm x 4,5 mm), są całkowicie niewyczuwalne dla pacjenta i emitują promieniowanie przez okres blisko roku. Dzięki temu metoda zapewnia wysoką skuteczność miejscową – od 90 nawet do 100 proc. w pięcioletnim okresie bez nawrotu choroby.
Alternatywa dla tradycyjnych metod
Brachyterapia jest uznawana za skuteczniejszą i mniej inwazyjną opcję w porównaniu do standardowej radioterapii czy operacji chirurgicznych. Metoda dedykowana jest przede wszystkim pacjentom z wczesnym stadium raka gruczołu krokowego lub z niskim ryzykiem nawrotu. Co istotne, proces leczenia odbywa się w warunkach domowych, co znacząco podnosi komfort pacjentów.
W przypadkach bardziej zaawansowanego nowotworu brachyterapia może być stosowana jako element terapii skojarzonej, łączonej z hormonoterapią czy teleradioterapią.
– W przypadku wczesnych stadiów choroby metoda ta może być jedyną formą leczenia, a w bardziej zaawansowanych przypadkach stanowić uzupełnienie – podkreśla dr Cisek.
Nowoczesne technologie i lepsza jakość życia
– Nowoczesne techniki napromieniania pozwalają nam aplikować wysokie dawki promieniowania na ściśle określone obszary, jednocześnie chroniąc sąsiednie tkanki. To przekłada się na wyższą skuteczność leczenia, mniejszą liczbę powikłań oraz lepszy komfort życia pacjentów – tłumaczy z kolei dr hab. Anna Brzozowska, kierownik Centrum Radioterapii COZL.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mykoplazma w natarciu. Lepiej jej nie lekceważyć
Zabieg wszczepienia implantów w COZL przeszło już dwóch pierwszych pacjentów w wieku od 60 do 70 lat. Tym samym lubelska placówka stała się czwartym ośrodkiem w Polsce i jedynym w regionie oferującym tę w pełni refundowaną metodę leczenia. Lekarze przewidują, że z nowoczesnej terapii skorzysta około 100 pacjentów rocznie.
fot. COZL