Oszukiwali metodą „na amerykańskiego żołnierza”, wyłudzali też pieniądze od firm. Lubelska policja zatrzymała czterech obywateli Nigerii
Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Lublinie zatrzymali czterech obywateli Nigerii podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie Polski oraz innych krajów. Mężczyźni dokonywali oszustw m.in. metodą „na amerykańskiego żołnierza”. Przeprowadzali również ataki typu Business Email Compromise (BEC) wymierzone w przedsiębiorstwa. Jak informuje policja, sprawa ma charakter rozwojowy.
Zatrzymani przez lubelską policję Nigeryjczycy wyłudzali pieniądze, stosując głównie dwie metody działania. Pierwsza z nich to oszustwa tzw. metodą ” na amerykańskiego żołnierza”. Przestępcy kontaktowali się z kobietami poprzez komunikatory internetowe, podając się za żołnierzy misji pokojowych. Następnie poprzez manipulacje, zdobywali zaufanie swoich ofiar i wyłudzali duże sumy pieniędzy, które rzekomo miały być przeznaczone na pomoc im samym lub członkom ich rodzin.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Oszustwa romantyczne to nie tylko „lekarz z Syrii” czy „rytuał miłości”. Jak się ustrzec przed cyberprzestępcami?
Drugą metodą działania przestępców były ataki typu Business Email Compromise (BEC). Sprawcy wysyłali wiadomości e-mail do firm, podszywając się pod prawdziwe podmioty. Ich celem było oszukanie pracownika odpowiedzialnego w danej instytucji za finanse.
– Przestępcy informowali o rzekomej zmianie numeru rachunku bankowego kontrahenta, przez co uzyskiwali wpłaty pieniędzy na rachunki bankowe zakładane przy użyciu skradzionych tożsamości innych osób – przekazał rzecznik CBZC w Lublinie.
Funkcjonariuszom Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Lublinie udało się namierzyć i zatrzymać cztery osoby podejrzewane o dokonywanie oszustw na terenie Polski, a także innych krajów.

– W wyniku przeszukania mieszkań wynajmowanych przez zatrzymanych zabezpieczono szereg przedmiotów w postaci telefonów komórkowych, kart SIM, komputerów przenośnych, dokumentów tożsamości należących do obywateli innych państw, których część figurowała jako utracone na terenie krajów UE, oraz licznych kart bankomatowych, założonych na dane innych osób, które służyły do wypłat pieniędzy z bankomatów – informuje CBZC w Lublinie.
Policjanci zabezpieczyli również gotówkę – ok. 68 tys. zł w różnych walutach oraz pieniądze pochodzące z przestępstw znajdujące się na rachunkach bankowych oszustów – łącznie ok. 70 tys. zł.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przesyłali nieznajomej intymne zdjęcia i prowadzili nagie czaty wideo. Teraz są szantażowani
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Lublin Północ w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty oszustw, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy.
Decyzją Sądu Rejonowego Lublin Zachód wobec wszystkich czterech obywateli Nigerii zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.
Jak informują śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy.

Pingback: Podszyli się pod policjantów, ale 51-latka nie dała się nabrać
Pingback: Podszywał się pod inne osoby i zaciągał kredyty. Wyłudził co najmniej 250 tys. zł
Pingback: Znany amerykański piosenkarz chciał przyjechać do Puław. Skończyło się na wydrenowaniu konta
Pingback: Ona w Syrii, on pod Łęczną. To historia bez happy-end'u
Pingback: Szwajcarski pracownik platformy wiertniczej okazał się oszustem. 67-latka straciła ponad 27 tys. zł