wtorek, 1 kwietnia, 2025
LublinPracaWiadomości

Dzień Młodego Architekta na Politechnice Lubelskiej (foto)

– Jesteśmy w stanie zapewnić studentom teorię oraz laboratoria, ale nie możemy w ramach zajęć zaoferować bezpośredniego kontaktu z wykonawcami lub producentami. Taką możliwość dajemy tylko podczas wydarzeń takich jak dzisiejszy Dzień Młodego Architekta – mówiła podczas otwarcia wydarzenia dr hab. inż. Anna Życzyńska, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Podczas Dnia Młodego Architekta studenci rozmawiali z przedstawicielami branży o pracy architekta w praktyce. Nie zabrakło też wykładów poświęconych najnowszym produktom i technologiom na rynku architektury. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się ze eksperci wiodących firm takich, jak: Cemex Polska, H+H Polska, Saint-Gobain, Geze Polska i wielu innych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Targi Pracy na Politechnice Lubelskiej. Dopisali studenci oraz firmy (zdjęcia)

– Od dawna współpracujemy z Politechniką Lubelską. Podczas Dnia Młodego Architekta chcemy zapoznać ludzi, którzy będą projektować i budować naszą przyszłość, produktami niskoemisyjnymi – mówił Piotr Jurczuk, menedżer rozwoju sprzedaży pionu handlowego Cemex Polska i dodawał, że większość produktów oferowanych przez firmę jest produktami o obniżonej emisji CO2. – To nasza misja, żeby zastępować produkty do tej pory stosowane, produktami, które są bardziej przyjazne środowisku. Tego potrzebuje dziś świat.

Takie podejście podchwyciło wielu studentów.

– Jestem zainteresowany szczególnie stanem ziemi. Dlatego chcę w swojej pracy zawodowej wykorzystywać materiały, które nie wpływają niekorzystnie na środowisko. Przyszedłem poszukać takich właśnie rozwiązań – mówił Denys Tarasenko, student budownictwa Politechniki Lubelskiej

Na Dzień Młodego Architekta przyszli także uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Lublinie.

– Przyszliśmy, ponieważ sorka od przedmiotów zawodowych powiedziała nam, że możemy się tu dowiedzieć więcej na temat naszego zawodu – przyznaje Milena Michalak. – Moim marzeniem od podstawówki jest zostać architektem. Zawsze lubiłam rysować, uczestniczyłam nawet w konkursach. Mam także znajomego, który jest architektem, co dodatkowo mnie zainspirowało.

Uczeń tej samej szkoły, Filip Sejdziński swoją przyszłość wiąże z budownictwem: – Myślę, że architektura jest trudniejsza. A budownictwo wydaje mi się bardziej odpowiednie dla mnie. Moja siostra również studiuje na Politechnice Lubelskiej. Poleciła mi tę uczelnię, podobnie jak moja dziewczyna. I tak, zdecydowałem się na Lublin, bo chcę tu zostać.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oszczędnie dla kieszeni, oszczędnie dla środowiska. Lubelscy studenci zaprojektowali ekologiczne osiedle

– Po raz pierwszy na Politechnice Lubelskiej realizujemy „Dzień Młodego Architekta”, a jutro „Dzień Młodego Inżyniera” w ramach programu BUILDER for the Future, który już działa od 12 lat. Jego celem jest wspieranie młodych architektów i inżynierów budownictwa w uzupełnianiu wiedzy, poszerzaniu edukacji akademickiej o wiedzę praktyczną, pochodzącą bezpośrednio od ekspertów, doradców technicznych z branży z największych firm budowlanych, z którymi razem tworzymy ten program – podkreśla Urszula Socha z miesięcznika BUILDER, współorganizatora wydarzenia.

Dzień Młodego Architekta

Dzień Młodego Architekta

Dzień Młodego Architekta

Dzień Młodego Architekta

Dzień Młodego Architekta

Dzień Młodego Architekta

Dzień Młodego Architekta

Dzień Młodego Architekta

Dzień Młodego Architekta

Dzień Młodego Architekta

Dzień Młodego Architekta

fot. Łukasz Jędrzejewski / PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *