piątek, 18 października, 2024
HistoriaLublinWiadomości

Jakie tajemnice skrywa ulica Zielona?

Ulica Zielona w Lublinie po raz kolejny zaskoczyła archeologów. Na posesji pod numerem 5A natrafili na bardzo dobrze zachowany piec do wypału dachówek ceramicznych pochodzący sprzed przynajmniej 400 lat.

Wiele wskazuje na to, że na terenie obecnej ul. Zielonej prężnie działał warsztat garncarza, w którym wytwarzano szeroki asortyment wyrobów ceramicznych na potrzeby intensywnie rozwijającego się w XVI-XVII w. Lublina. Już w 1996 roku odkryto tam dwa piece do wypału ceramiki, a ostatnie znaleziska, w tym piec do wypału wapna oraz inne obiekty archeologiczne zawierające dużą liczbę fragmentów naczyń i kafli piecowych, dodatkowo potwierdzają to założenie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Do lubelskiej fabryki wróciły samoloty (foto)

Wykopaliskiem z tej perspektywy najbardziej interesującym jest piec do wypalania dachówek ceramicznych, który zachował się nie tylko w bardzo dobrym stanie, ale i z zawartością w postaci częściowo wypalonych dachówek. Można podejrzewać, że garncarz porzucił swoje miejsce pracy w sposób nagły i niezaplanowany, ale dopiero dalsze badania pozwolą być może powiązać tą sytuację z jakimś innym wydarzeniem historycznym, które miało miejsce w okolicy.

Sam piec był okrągłym, zagłębionym w ziemi obiektem o skomplikowanej konstrukcji. Zbudowany z cegieł spoinowanych gliną, składał się z bocznego wlotu, paleniska, rusztu oraz przewodów rozprowadzających rozgrzane powietrze po urządzeniu podczas procesu wypalania. Praca pieca oraz innych urządzeń związanych z obróbką materiałów przy użyciu ognia wiązała się z ryzykiem pożaru, co przesądzało o lokalizowaniu wykorzystujących je warsztatów na obszarach słabo zabudowanych, najczęściej na peryferiach osad i miast. Takie umiejscowienie było korzystne również z uwagi na możliwość pozyskania znacznej powierzchni ziemi niezbędnej tak do pracy, jak i do magazynowania surowców i wyrobów gotowych, a także na łatwiejszy dostęp do szlaków komunikacyjnych.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe koziołki upamiętniły wojenną historię Lublina

Poza ul. Zieloną, relikty pieców i warsztatów garncarskich odkryto także m.in. przy Pl. Wolności, na tyłach budynku Poczty Głównej oraz na Placu Litewskim.

fot. facebook | LWKZ

4 komentarze do “Jakie tajemnice skrywa ulica Zielona?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *