niedziela, 8 września, 2024
LublinWiadomości

Lublin i Żytomierz podpisały list intencyjny o współpracy

28 grudnia 2023 roku Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin oraz Serhij Suchomłyn, Mer Miasta Żytomierz podpisali list intencyjny o współpracy. Podpisanie listu to pierwszy krok w kierunku formalizacji trwających od wielu lat relacji pomiędzy obydwoma miastami.

– W obliczu trwającej wojny jest to ważny gest wsparcia dla władz miasta i jego mieszkańców – podkreśla Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin i Münster łączą siły w konkursie dla młodzieży

List stanowi deklarację woli nawiązania współpracy m.in. poprzez wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania i polityk miejskich, a także partnerstwo w realizacji projektów europejskich mających na celu odbudowę i ulepszanie infrastruktury technicznej i społecznej. Miasta dążyć będą do zbudowania zaufania pomiędzy społecznościami lokalnymi i zachęcać przedstawicieli środowisk kultury, edukacji i nauki, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe do nawiązywania dwustronnych relacji.

Żytomierz znajduje się w środkowo-zachodniej części Ukrainy, nad rzeką Teterew i jest siedzibą administracyjną obwodu i rejonu żytomierskiego. Jego historia sięga 884 r., prawa miejskie nadał mu w 1444 r. król Polski Kazimierz Jagiellończyk. W 1569 r., na mocy Unii Lubelskiej, Żytomierz wraz z całą południową częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego wszedł w skład Korony Królestwa Polskiego. W wyniku II rozbioru Polski miasto znalazło się w granicach Rosji.

Obecnie Żytomierz to jeden z ważniejszych ośrodków polonijnych na Ukrainie. Od 1989 r. działa tam Żytomierski Obwodowy Oddział Związku Polaków na Ukrainie, w 1999 r. powstał także dom polski. Inne organizacje polskie aktywne na Żytomierszczyźnie to m.in. Asocjacja Polskiej Młodzieży, Zjednoczenie nauczycieli polonistów i Uniwersytet Trzeciego Wieku.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin is YOUth. Młodzieżowa Rada Miasta podsumowuje 2023 rok

Dotychczasowa współpraca pomiędzy Lublinem a Żytomierzem obejmuje wizyty studyjne i wspólne uczestnictwo w kongresach i konferencjach. Bliskie relacje łączą lubelski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II z żytomierską Specjalną Szkołą-Internatem I-III Stopnia dla Dzieci Głuchych, ich owocem jest wydanie „Ukraińsko-polskiego tematycznego słownika migowego dla rodziców i dzieci“.

fot. wikimedia

2 komentarze do “Lublin i Żytomierz podpisały list intencyjny o współpracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *