EkoLublinWiadomości

Lublin łączy siły z Polską Korporacją Recyklingu w walce z elektroodpadami

Lublin razem z Polską Korporacją Recyklingu uruchamia nowy, długofalowy projekt, którego celem jest ograniczanie ilości elektrośmieci. Czeka nas edukacja, innowacje i ścisła współpraca z europejskimi partnerami.

Lublin wraz z Polską Korporacją Recyklingu stawia krok na drodze do zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Od września tego roku, Miasto i PKR zacieśniają współpracę w ramach międzynarodowego projektu, którego celem są m.in. zbiórki zużytego sprzętu, kampanie edukacyjne, czy wprowadzanie nowoczesnych pojemników na elektroodpady.

– Jesteśmy zobowiązani do wdrożenia lokalnych i regionalnych modeli zarządzania zużytym sprzętem, co wynika z unijnych zaleceń. Dzięki ponownemu użyciu, naprawie i recyklingowi materiałów wydłużamy cykl życia produktów, co w praktyce oznacza znaczne ograniczenie ilości odpadów. Naszym działaniom wsparcia udzieli Polska Korporacja Recyklingu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Projekt, w który angażuje się Lublin, to nie tylko lokalna, ale i europejska inicjatywa. Do współpracy zaproszone zostały również Politechnika Czeska w Pradze, Miasto Gdańsk, Powiat Bielski oraz ośrodki naukowe i samorządy z Włoch, Słowenii, Chorwacji, Słowacji i Austrii. W ramach projektu nastąpi wymiana wiedzy i doświadczeń, które pomogą w praktycznym wdrożeniu rozwiązań dotyczących produkcji, użytkowania i naprawy sprzętu eklektycznego i elektronicznego oraz jego późniejszego recyklingu.

Lublin i Polska Korporacja Recyklingu Sp. z o.o., która jest główny partnerem projektu, w podpisanym 25 października liście intencyjnym deklarują swoją gotowość do współpracy w zakresie osiągnięcia zamierzonych efektów projektu.

Lublin podejmuje współpracę z Polska Korporacją Recyklingu
fot. Miasto Lublin

Jak podkreśla Witold Chemperek, Wiceprezes Zarządu Polskiej Korporacji Recyklingu Sp. z o.o.: – Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także inne frakcje odpadów poużytkowych po zakończeniu cyklu życia, mogą i powinny być poddane procesom odzysku, w tym recyklingu i stanowić źródło wysokiej jakości resurowców do tworzenia nowych produktów.

W ramach realizowanego projektu odbędą się liczne kampanie edukacyjne, a w miejskiej przestrzeni pojawią się specjalistyczne pojemniki na elektroodpady. Obejmie on również działania w zakresie społecznej odpowiedzialności, jak zbiórki elektroodpadów w szkołach czy wprowadzenie nowoczesnych technologii recyklingu.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Festiwal przyrodniczy w Parku Rury. W programie gry, warsztaty i wspólne sadzenie drzew

Ostatnim etapem projektu będzie opracowanie rekomendacji dla producentów i przetwórców zużytego sprzętu. Chodzi o to, by przedłużać życie produktów i ułatwiać odzyskiwanie z nich surowców, co jest zgodne z unijną strategią dotyczącą gospodarki o obiegu zamkniętym.

Projekt, realizowany w ramach Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027, potrwa do marca 2026 roku. Jego budżet to ponad 2,3 mln euro, z czego dla Lublina przeznaczono 112 tys. euro. Środki te zostaną wykorzystane na działania mające na celu budowę zrównoważonej, lokalnej gospodarki odpadami. To nie tylko korzyść dla mieszkańców, ale również krok naprzód w globalnej walce z problemem odpadów, i jak podkreślają inicjatorzy projekty, budowie gospodarki cyrkularnej opartej na wiedzy i technologii.

– – –

Polska Korporacja Recyklingu Sp. z o. o. w Lublinie jest jednym z największych zakładów przetwarzania i recyklerów Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *