Lublin ustanawia nowe standardy dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami
Lublin wprowadza „Lubelskie standardy dostępności kultury”, mające na celu zapewnienie równego dostępu do kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Inicjatywa ta obejmuje szeroki zakres działań i współpracy, ustanawiając nowe wytyczne dla instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.
W odpowiedzi na rosnące potrzeby integracji społecznej i kulturowej, Miasto Lublin ogłosiło wprowadzenie nowatorskich „Lubelskich standardów dostępności kultury”. Te zasady i wytyczne, opracowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, mają na celu umożliwienie im pełnego udziału w życiu kulturalnym miasta.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin świętuje Dzień Pracownika Socjalnego. Wręczono medale i wyróżnienia
Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, podkreśla, że nowe standardy to krok naprzód w realizacji podstawowych praw człowieka i zapewnieniu równego dostępu do oferty kulturalnej. Standardy te powstały w wyniku szerokich konsultacji społecznych i mają charakter rekomendacji dla miejskich instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów.
Dokument składa się z pięciu części, które szczegółowo omawiają aspekty zarządzania, współpracy, komunikacji oraz włączania osób z niepełnosprawnościami do tworzenia i odbioru kultury. Zawiera on również zalecenia dotyczące języka inkluzywnego, nie wzmacniającego stereotypów oraz świadomości, że dostępność to ciągły proces, a także pracy zespołowej w tej dziedzinie.
W ramach „Lubelskich standardów dostępności kultury” szczególna rola przypisana jest koordynatorom dostępności, którzy będą działać w instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych. Dokument podkreśla też znaczenie organizacji pozarządowych w kształtowaniu oferty kulturalnej miasta.
Planowane jest również utworzenie sieci zrzeszających koordynatorów dostępności w instytucjach kultury, osób zajmujących się dostępnością i dyrektorów instytucji kultury. Forum wymiany doświadczeń będzie stanowić działająca od dwóch lat Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. dostępności do kultury dla osób z niepełnosprawnościami.

Opracowano również Podręcznik, w którym opisano podstawowe zasady języka oraz savoir-vivre w stosunku do osób z niepełnosprawnościami. Zawarto tam szczegółowe informacje na temat zapewnienia dostępności podczas wydarzeń kulturalnych takich jak: pokaz filmowy, spektakl teatralny, wydarzenie plenerowe, wystawa czy oprowadzanie lub spacer. Zostaną one wzbogacone o zestaw piktogramów dla jednolitego opisu wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Ponadto, standardy zachęcają do włączania osób z niepełnosprawnościami nie tylko jako odbiorców, ale i twórców kultury.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Więcej kultury w lubelskich dzielnicach. Rusza nabór do miejskiego programu
Prace nad „Lubelskimi standardami dostępności kultury” rozpoczęły się w 2021 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Otwieracz i Miasta Lublin. Proces tworzenia standardów był owocem licznych spotkań, badań, konsultacji społecznych i współpracy z ekspertami. Jest to krok milowy w dążeniu do bardziej inkluzywnej przestrzeni kulturalnej, z korzyścią dla całego społeczeństwa.
Dokument „Lubelskie standardy dostępności kultury” znajduje się pod tym linkiem.
Pingback: 23. Wojewódzki Jesienny Przeglądy Twórczości Artystycznej Seniorów już w tę sobotę w Dęblinie
Pingback: "Nieposkromienie": Nowa odsłona sztuki Szekspira w Klubie Muzycznym CSK
Pingback: Pomogą osobom z niepełnosprawnościami. Miasto ogłosiło konkurs
Pingback: Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs" w ten weekend w Lublinie
Pingback: Wydłużenie ważności orzeczeń i nowe świadczenie. W życie wchodzą ważne zmiany dla osób z niepełnosprawnościami
Pingback: Lubelskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną