niedziela, 8 września, 2024
Lublin

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody w Państwowym Muzeum na Majdanku

Wystawy, warsztaty edukacyjne, czy zwiedzanie z przewodnikiem to tylko niektóre elementy obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które organizuje Państwowe Muzeum na Majdanku.

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji, Państwowe Muzeum na Majdanku jak co roku przygotowało bogaty program obchodów.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Instytucja z Lubelszczyzny nominowana do tytułu Europejskiego Muzeum Roku 2024

Rozpoczną się one w najbliższą sobotę o godz. 10:00 w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku do wykładu poświęconego wybranym losom ocalałych pt. „Jak przetrwali Holokaust żydowscy więźniowie KL Lublin” . Następnie, o godz. 11.00 pod Pomnikiem-Bramą zostanie złożony hołd wszystkim ofiarom Holokaust, a po krótkiej ceremonii zaplanowano zwiedzanie tematyczne terenu byłego obozu, które w tym roku skupi się na żydowskich więźniach Majdanka.

Dzień wcześniej, w piątek 26 stycznia, Muzeum organizuje wykłady i warsztaty edukacyjne w lubelskich szkołach. W Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Pomnik jako forma przywracania pamięci” przygotowanej przez uczniów z Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a także ceremonia upamiętniająca oraz zwiedzanie ekspozycji muzealnej z przewodnikiem. Tego samego dnia, również w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze, będzie można wziąć udział w uroczystości poświęconej ofiarom i oprowadzaniu po wystawie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pasjonat ludzkich losów. Wystawa rzeźby Stanisława Strzyżyńskiego w Muzeum Nadwiślańskim 

Majdanek, Bełżec i Sobibór to trzy miejsca nieodłącznie związane z zagładą Żydów przeprowadzoną przez nazistowskie Niemcy w toku akcji „Reinhardt”. W obozie koncentracyjnym na Majdanku oraz obozach zagłady w Bełżcu i Sobiborze Niemcy zamordowali około 700 tysięcy żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci. Wśród nich znajdują się ofiary akcji „Erntefest” – największej w dziejach niemieckich obozów jednorazowej egzekucji przeprowadzonej w KL Lublin 3 listopada 1943 roku.

fot. Państwowe Muzeum na Majdanku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *