LublinWiadomości

Miejski sezon rowerowy czas zacząć. Na użytkowników LRM czekają również elektryki

Wraz z pierwszym dniem wiosny, 21 marca, wystartował sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego. Oprócz 620 tradycyjnych jednośladów, po raz pierwszy na użytkowników LRM czekają również elektryki. Dodatkowo, w tym roku do oferty zostanie włączony rower transportowy typu cargo.

W końcu przyszła upragniona wiosna. Wraz z jej nadejściem, od czwartku (21 marca) na stacjach LRM rozlokowana została cała miejska flota rowerowa, licząca łącznie 625 jednośladów. Wśród nich pojawiło się pierwszych 5 rowerów elektrycznych, ale jak zapewnia lubelski Ratusz, jeszcze w tym roku ich liczba ma się podwoić.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Miasto inwestuje w zielony transport. Do Lublina ma trafić 100 ekologicznych autobusów

– W ramach pilotażu chcemy sprawdzić, jak te rozwiązania zostaną przyjęte przez mieszkańców i turystów, co pozwoli nam wyznaczyć kierunek działań na kolejny sezon – tłumaczy Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Pierwsza piątka elektryków pojawiła się na stacji Plac Litewski/ul. Kapucyńska. Będzie je można wypożyczyć na takiej samej zasadzie jak standardowe jednoślady.

– Rowery z napędem będą widoczne w aplikacji i oznaczone kolorem granatowym. Natomiast zwykłe rowery mają przypisany kolor zielony, a dziecięce różowy – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Ponadto, użytkownicy miejskich jednośladów jeszcze w tym sezonie skorzystają z możliwości wypożyczenia pierwszego roweru transportowego typu cargo.

Flota miejskich rowerów, została rozlokowana na wszystkich 131 stacjach, w tym dwóch nowych zlokalizowanych bezpośrednio przy nowym Dworcu Lublin oraz przy ul. Grygowej.

Z danych opublikowanych przez lubelski Ratusz wynika, że od początku ubiegłego sezonu do teraz liczba użytkowników przekroczyła 21,5 tys. Rowery wypożyczono blisko 155 tys. razy, a ilość pokonanych kilometrów przez jednoślady wyniosła ok. 492 tys. km. Natomiast od 4 marca tego roku, kiedy dostępna była pierwsza setka rowerów, przybyło 118 nowych kont, a liczba wypożyczeń wyniosła niespełna 1 tys.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin ze statuetką Lidera Transportu Publicznego 2023

W marcu ubiegłego roku nowym operatorem LRM zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, a system powiązano z komunikacją miejską poprzez integrację z Lubelską Kartą Miejską i systemem Lubika. Posiadacze biletu okresowego mają możliwość korzystania z roweru miejskiego nieodpłatnie przez 30 minut dziennie. Taki bonus obowiązuje w każdy dzień ważności biletu okresowego. Z kolei dla osób posiadających identyfikator LKM, obowiązuje specjalny cennik wypożyczeń i abonamentów.

Miejski sezon rowerowy czas zacząć. Od dzisiaj na użytkowników LRM czekają również elektryki
fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *