Młodzi lubelscy architekci uwieczniali piękno Chełmna. Wszystko w ramach wyjątkowych warsztatów (foto)
W Chełmnie znowu zrobiło się tłoczno. Młodzi architekci z dziewięciu polskich i ukraińskich uczelni, w tym Politechniki Lubelskiej, zjechali do miasta, by utrwalić jego najpiękniejsze zakątki. Można ich było spotkać na ulicach, placach oraz we wnętrzach zabytków.
– To, co mi się podoba w tym mieście, to bardzo duża koncentracja zabytków. Można się rozpędzić, można wszystko zobaczyć, zabytki z cegły i innych materiałów. Jest bardzo rozwinięta kolorystyka – mówi Konstantyn, student Politechniki Lubelskiej.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Świat animacji z Politechniki Lubelskiej
Urząd Miasta Chełmna już od 2004 roku organizuje Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury, które przyciągają młodych artystów i architektów. Tematem tegorocznej edycja były obiekty architektury średniowiecznej oraz układ urbanistyczny miasta z jego charakterystycznymi przestrzeniami publicznymi.
Chełmno, zwane „Polskim Carcassonne” czy „małym Krakowem na Pomorskiej ziemi”, ma wiele do zaoferowania. Jego gotyckie zabytki zostały wpisane w 2005 roku przez Prezydenta RP na Listę Pomników Historii.
– Mamy tutaj do czynienia z architekturą gotyku, średniowiecza. Samo miasto jest unikatowe i zachowane w bardzo dobrym stanie – wyjaśnia dr inż. arch. Katarzyna Kielin z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
Warsztatom towarzyszyły wykłady poświęcone między innymi architekturze Lwowa oraz poplenerowa, otwarta wystawa prac studenckich w przestrzeniach Bramy Grudziądzkiej w Chełmnie. Podczas wernisażu studenci, prowadzący oraz mieszkańcy miasta uczestniczyli w animacjach malarsko-rysunkowych, których celem było pokazanie ówczesnego kolorytu miasta.
Chełmińskie warsztaty są jedynymi takimi w Europie, dlatego co roku w lipcu do Chełmna przyjeżdżają studenci architektury z różnych krajów. Prace wykonane podczas warsztatów prezentowane są na licznych wystawach w Polsce i za granicą, a także w specjalnych katalogach i albumach.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chatka, w której herbatka smakuje najlepiej (foto)
W warsztatach uczestniczyli studenci z Politechnik: Lubelskiej, Bydgoskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Opolskiej, Wrocławskiej, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, Akademii Śląskiej w Katowicach oraz Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej z Ukrainy.