Motoryzacyjne perełki na Politechnice Lubelskiej
W ramach trwającego Festiwalu Nauki studenci z Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej zaprezentują niezwykłe pojazdy, które nie przypominają tradycyjnych samochodów.
W środę i czwartek (18 i 19 września) w godz. 9:00-13:00 na parkingu przed Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii przy ul. Nadbystrzyckiej 36c zobaczymy prawdziwe motoryzacyjne perełki, w tym m.in. terenówki, poduszkowce i pojazdy gąsienicowe i półgąsienicowe.
>>> CZYTAJ TAKŻE: „Człowiek sercem nauki”. Staruje 20. edycja jednego z największych festiwali naukowych w Polsce
Będzie legendarny Żuk 6×6, Rudy 105B, Buggy 4×4, Rysiek 8×8, poduszkowiec, kosiarka na gąsienicach, polonez półgąsienicowy, a także CETAN, pojazd, który zdobył II miejsce w Shell Eco-marathon w 2014 roku.
– W Lubelskim Festiwalu Nauki bierzemy udział od kilku lat. Pokazujemy wyjątkowe pojazdy terenowe i specjalne, które sami zbudowaliśmy lub zmodyfikowaliśmy. Teraz pracujemy nad bolidem na zawody Formuła Student – mówi opiekun koła naukowego dr inż. Leszek Gardyński.
W przypadku złej pogody, wystawa odbędzie się wewnątrz budynku, na poziomie 1.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ruszają lubelskie obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności 2024
Ale to nie koniec atrakcji przygotowanych przez Politechnikę Lubelską w ramach trwającego Festiwalu Nauki. Pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Informatyki – oprócz odkrywania tajemnic komputerów, zabiorą odwiedzających na pokaz modeli samochodów zdalnie sterowanych do jazdy w kontrolowanym poślizgu. Z kolei Wydział Matematyki i Informatyki Technicznej zorganizuje wyścigi robotów oraz postara się oswoić matematykę – na przykład w matematycznych Escape Roomach. Co ciekawe te warsztaty prowadzone będą nie tylko przez pracowników Politechniki ale i uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. Natomiast na Wydziale Mechanicznym można będzie się dowiedzieć, czy snajper powinien uważać na lekcji fizyki lub jak nowoczesne technologie mogą pomóc ochronić planetę. A na Wydziale Zarządzania dowiemy się m.in. jak sztuczna inteligencja wspomaga procesy produkcyjne.
Pełny program wydarzeń organizowanych przez PL dostępny jest pod tym linkiem.