czwartek, 25 czerwca, 2026
LublinWiadomości

Nowe drzewa rosną już na Krakowskim Przedmieściu. Wkrótce zakończy się wymiana platanów

Na deptaku posadzono już 10 z 14 nowych drzew, które zastąpiły chore platany. Zakończenie wszystkich nasadzeń planowane jest jeszcze w tym tygodniu.

Na deptaku Krakowskiego Przedmieścia w Lublinie trwa wymiana chorych platanów na nowe drzewa. Do tej pory posadzono już 10 z 14 klonów jaworów odmiany „Worley”, a zakończenie wszystkich prac planowane jest jeszcze w tym tygodniu.

Nowe drzewa to ponad 12-letnie sadzonki o obwodzie pni wynoszącym co najmniej 20 cm. Odmiana została wybrana w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Jawory „Worley” są cenione za dobrą odporność na warunki miejskie, a jesienią wyróżniają się intensywnie żółtym kolorem liści.

Jak wyjaśnia lubelski Ratusz, decyzję o usunięciu 14 platanów poprzedził wielomiesięczny monitoring ich stanu zdrowia. Drzewa zostały zaatakowane przez antraknozę – chorobę, która w ostatnich latach pojawia się w wielu miastach Polski i Europy. Pomimo prób leczenia nie udało się powstrzymać postępu choroby, a drzewa zaczęły zamierać.

Wymiana platanów to tylko część działań związanych z zazielenianiem centrum Lublina. W ostatnich latach usunięto ponad 3160 m kw. utwardzonych nawierzchni, dzięki czemu posadzono 75 dużych drzew liściastych oraz ponad 8200 krzewów. Największe zmiany objęły m.in. Krakowskie Przedmieście oraz ulice Chopina, Narutowicza, Okopową i Sądową.

Miasto rozwija również miododajne rabaty, skwery kieszonkowe i nowe tereny zieleni. Według danych Ratusza w centrum Lublina powstało już ponad 6100 m kw. nowej lub odnowionej zieleni, gdzie posadzono 178 dużych drzew, ponad 15 tys. krzewów oraz ponad 1100 bylin i traw ozdobnych. Zielone zmiany można zobaczyć m.in. na Placu Zamkowym, Placu po Farze, przy ul. Wodopojnej, Al. Racławickich czy Al. Tysiąclecia.

W najbliższych miesiącach zazielenianie centrum będzie kontynuowane w ramach tegorocznej edycji Zielonego Budżetu. Powstaną kolejne ogrody deszczowe, nowe rabaty i rozszczelnienia nawierzchni m.in. przy ulicach Chopina, Weteranów, Ciepłej, Czwartek oraz Żwirki i Wigury. Dodatkowe nasadzenia zaplanowano również w ramach rewitalizacji Starego Miasta, która otrzymała ponad 7,6 mln zł unijnego dofinansowania.

Fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *