Nowoczesny robot Da Vinci przeprowadził pierwszą operację w szpitalu przy ul. Jaczewskiego (wideo, zdjęcia)
Torakochirurdzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie przeprowadzili pierwszy zabieg anatomicznej resekcji miąższu płucnego przy pomocy systemu robotowego. Była to jednocześnie pierwsza procedura z użyciem najnowszej generacji robota da Vinci Xi wykonana w tej placówce.
To już drugi, po robocie Versius, chirurgiczny system robotyczny w USK Nr 4 w Lublinie. Pozyskując go, szpital przy ul. Jaczewskiego stał się pierwszym ośrodkiem we wschodniej Polsce dysponującym dwoma różnymi technologiami robotycznymi, co pozwala na więcej precyzyjnych operacji. USK Nr 4 w Lublinie jest także czwartym ośrodkiem w kraju wykonywującym operacje torakochirurgiczne systemem robotycznym Da Vinci.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Robot da Vinci będzie operować pacjentów szpitala w Białej Podlaskiej (zdjęcia)
Xi to najnowsza, czwarta generacja robotycznego systemu chirurgicznego firmy Intuitive Surgical zapewniającego wysoki standard zabiegów małoinwazyjnych. Robot został zaprojektowany z myślą o większej wszechstronności, elastyczności i zaawansowanej technologii obrazowania. System, w porównaniu do poprzednich modeli, takich jak da Vinci Si, wprowadza kilka istotnych ulepszeń pozwalających na lepszą jakość terapii wielu schorzeń. Należą do nich m.in. lepiej zaprojektowane, bardziej ruchome i wszechstronne ramiona chirurgiczne, czy zintegrowana technologia obrazowania 3D HD.
Zabiegi operacyjne z wykorzystaniem robota da Vinci Xi znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – torakochirurgii, urologii, chirurgii ogólnej, ginekologii, kardiochirurgii i laryngologii. W szerokim zakresie aparatura ma być wykorzystywana również w lubelskim szpitalu.
Pierwszy zabieg w USK nr 4
Jako pierwsi procedurę w asyście da Vinci Xi wykonali specjaliści z Klinicznego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej.
– Robot da Vinci nie jest typowym robotem a niejako mechanicznym ramieniem, narzędziem sterowanym przez chirurga. Proces szkoleniowy sprowadza się do nauki obsługi tego nowego i zaawansowanego technicznie, ale jednak narzędzia chirurgicznego. Mówiąc to mam na myśli, że każdy chirurg, który takie szkolenie rozpoczyna, musi już wcześniej umieć wykonywać operacje w sposób klasyczny i małoinwazyjny – tłumaczy dr hab. n. med. Paweł Rybojad, specjalista chirurgii klatki piersiowej i chirurgii ogólnej.
Szkolenie składało się z kilku elementów. Chirurdzy rozpoczynali je od ćwiczeń przypominających komputerowe gry zręcznościowe mające za zadanie poznanie, nauczenie się i zautomatyzowanie ruchów kamerą oraz narzędziami chirurgicznymi przez operatorów. Kolejne ćwiczenia, które odbywały się z przedstawicielem firmy Synektik, polskiego przedstawiciela firmy Intuitive Surgical, pozwalały wyjaśnić wszelkie aspekty techniczne. Następna część szkolenia dotyczyła ćwiczeń na trenażerze, czyli urządzeniu umożliwiającym trening na specjalnym fantomie. Używając manipulatorów z prawdziwej konsoli operacyjnej systemu da Vinci specjaliści wykonywali cięcia i inne czynności narzędziami operacyjnymi na modelach, np. kurczaku lub owocach.
Torakochirurdzy USK Nr 4 w Lublinie odbyli także szereg wyjazdów do ośrodków wykonujących tego typu zabiegi oraz obserwowali ich przeprowadzenie online, przeszli kursy pozwalające na zapoznanie się ze sprzętem i jego obsługą.
Małoinwazyjne leczenie chorych z rakiem płuca
Jak tłumaczą specjaliści, leczenie chirurgiczne raka płuca pozostaje nadal najskuteczniejszą metodą leczenia, dającą pacjentom szansę na całkowite wyleczenie. Anatomiczna resekcja miąższu płuca, w zależności od rozległości, obejmuje usunięcie pojedynczego płata płuca, usunięcie dwóch płatów prawego płuca oraz usunięcie całego płuca.
Do tej pory w Klinicznym Oddziale Chirurgii Klatki Piersiowej USK nr 4 w Lublinie wykonywano głównie zabiegi metodą małoinwazyjną przy pomocy nowoczesnego zestawu do wideotorakoskopii (VATS, video-assisted thoracoscopic surgery). Wprowadzenie do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie nowej technologii pozwala na jeszcze większą precyzję w usuwaniu zmian nowotworowych i szybszy powrót pacjentów do zdrowia.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej w Lublinie rośnie w siłę. Będzie szkolić więcej lekarzy
– Podczas zabiegu chirurg widzi pole operacyjne trójwymiarowo, a nie tak jak na ogół w zabiegach endoskopowych dwuwymiarowo. Obraz jest powiększony i przybliżony. Zakres ramion robota i narzędzi na ich końcach są często znacznie większe, a to z uwagi na fakt że ich punkty wygięcia znajdują się bezpośrednio w polu operacyjnym. Precyzja działania wynika z powyższych faktów – opisuje dr hab. n. med. Paweł Rybojad. – Robot da Vinci Xi wydaje się być narzędziem stworzonym do najtrudniejszych zabiegów chirurgicznych. Wskazania jego użycia na pewno będą się rozszerzać. Obecnie należy zakładać, że około 100 pacjentów, głównie z rakiem płuca oraz guzami śródpiersia mogłoby skorzystać rocznie z tego typu operacji w naszym ośrodku. Problemem jest finansowanie. Zabiegi torakochirurgiczne przy użyciu robota nie są dodatkowo finansowane przez NFZ, a ich koszt nieraz kilkukrotnie przewyższa koszt operacji klasycznych i endoskopowych. Z tego względu w polskich szpitalach wykonywane są głównie rozległe operacje guzów płuc – tłumaczy specjalista.
W USK Nr 4 w Lublinie pierwszy zabieg torakochirurgiczny w asyście robota da Vinci Xi przeprowadzono 28 października u 74-letniej pacjentki ze złośliwym nowotworem płuca.
fot. / wideo: USK nr 4
Pingback: Kolejny krok do utworzenia Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży
Pingback: 106 mln zł na wsparcie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w regionie (foto)
Pingback: Kolejne operacje z asystą robota da Vinci w USK nr 4. Tym razem pomógł urologom (zdjęcia)