Nowy rozdział w edukacji medycznej. Lubelski uniwersytet będzie współpracować ze szpitalami z Lublina i Przemyśla
Podpisany w środę, 8 stycznia, list intencyjny to początek współpracy pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Uniwersyteckim Szpitalem Kliniczny Nr 4 w Lublinie oraz Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.
Na mocy porozumienia strony zgodnie zadeklarowały chęć współpracy badawczo-dydaktycznej, opartej m.in. na kształceniu studentów, ze szczególnym uwzględnieniem studentów kierunku lekarskiego, wspieraniu kształcenia podyplomowego, prowadzeniu wspólnych badań naukowych i klinicznych, czy projektów. Te ostatnie mają być realizowane w oparciu o środki zewnętrzne.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Trzy Politechniki łączą siły na rzecz komercjalizacji
Jak zapewniają sygnatariusze listu, współdziałanie ma się odbywać ze wzajemnym poszanowaniem i w oparciu o transparentne, wysokie kryteria edukacji przyszłych elit medycznych.
– Cieszymy się, że tak dobre jednostki, zarówno pod względem jakości opieki nad pacjentami, diagnostyki, jak i leczenia, będą naszymi partnerami. […] Myślimy o rozwoju naszej dydaktyki, badań klinicznych oraz specjalizacji tj. kardiologia i kardiochirurgia. Ta współpraca na pewno wzbogaci naszą ofertę – powiedział rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. Wojciech Załuska.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na KUL-u powstało nowe prosektorium. Będzie najnowocześniejsze w kraju
– Cieszę się z nawiązania współpracy z kolejną jednostką kliniczną. Mamy coraz więcej studentów, wśród których znaczącą grupę stanowią osoby z Podkarpacia i województwa mazowieckiego. Aby proces kształcenia przebiegał efektywnie, musimy stale poszerzać bazę kliniczną, w której studenci będą mogli realizować praktyki. Zabiegamy o to, aby te działania były możliwe już w przyszłym semestrze. Myślimy nie tylko o kształceniu przed- i podyplomowym, ale także o szkoleniu specjalistycznym – dodał prof. dr hab. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
fot. UM