Odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą prof. Elżbiecie Starosławskiej (foto)
We wtorek, 20 sierpnia, miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej prof. dr hab. n. med. Elżbiecie Starosławskiej, wieloletniej szefowej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Umieszczono ją w holu głównym budynku Zespołu Poradni Specjalistycznych nr 1 przy ul. Jaczewskiego 7 w Lublinie. W wydarzeniu uczestniczyli marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Elżbieta Starosławska urodziła się 17 sierpnia 1952 w Jarosławiu. W 1978 ukończyła studia medyczne na Akademii Medycznej w Lublinie. W 1994 doktoryzowała się w zakresie radioterapii, a w 2009 habilitowała w zakresie medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. W 2013 uzyskała tytuł profesora nauk medycznych. Była specjalistką w zakresie onkologii.
>>> CZYTAJ TAKŻE: COZL z najwyższym stopniem w Krajowej Sieci Onkologicznej. To ważna informacja dla pacjentów
W 2006 została dyrektorką Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie, gdzie kierowała Oddziałem Onkologii Klinicznej. W 2016 została z tego stanowiska zwolniona w trybie dyscyplinarnym. W 2019 przywrócona w wyniku ugody sądowej. W grudniu 2011 weszła w skład Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W latach 2002-2015 (z przerwami) i od 2017 była konsultantką wojewódzką w dziedzinie onkologii klinicznej.
Wykładała na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie oraz w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.
Prof. Elżbieta Starosławska zmarła 4 marca 2024 roku w wieku 71 lat. Spoczęła na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
Elżbieta Starosławska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju onkologii i ochrony zdrowia”. Wśród innych przyznanych jej odznaczeń możemy wymienić m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, za osiągnięcia w działalności organizacyjnej”, Medal Prezydenta Lublina, Medal Wojewody Lubelskiego, tytuł Ambasador Województwa Lubelskiego, Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie żyje prof. Grażyna Jarząb, wybitna postać lubelskiej stomatologii
We wtorek, 20 sierpnia, uroczyście odsłonięto tablicę ku pamięci prof. Starosławskiej, którą poświęcił abp Stanisław Budzik.
– Wierzcie mi państwo, że nie wiem jak wspominać panią profesor. Czy jako osobę bezkompromisową, czy nietuzinkową, czy osobę, która często uderzała głową w mur i go kruszyła. Wierzyła w skuteczność swojego Oddziału i wszystko to, co wydawało się niemożliwe, dla niej było możliwe. Na tym korzystali przede wszystkim pacjenci. Dzięki jej determinacji i wielkiemu poświęceniu zawdzięczamy to dzieło, które powstało dla dobra pacjentów – powiedział podczas wczorajszej uroczystości Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Pingback: Felicjan Andrzejczak nie żyje. Były wokalista Budki Suflera miał 76 lat
Pingback: Zdzisław Targoński nie żyje. Były rektor Uniwersytetu Przyrodniczego miał 76 lat
Pingback: COZL zastosuje unikatową terapią leczenia nowotworów
Pingback: Patron Parku Rury otrzymał swoją tablicę (foto)