Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland i Anne Applebaum otrzymają tytuły doktora honoris causa UMCS
Laureatka Literackiej Nagrody Nobla, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich reżyserek oraz zdobywczyni Pulitzera otrzymają tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Uroczystość odbędzie się w poniedziałek, 25 listopada br., o godzinie 11:00 w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. To niezwykłe wydarzenie, odbywające się w roku jubileuszu 80-lecia uczelni, będzie można śledzić również online na stronie UMCS.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Na KUL-u po raz 106 zainaugurowano rok akademicki. Nadano też tytuł doktora honoris causa (zdjęcia)
Jak zapowiadał prof. Jan Pomorski, przewodniczący Komitetu ds. Obchodów 80-lecia UMCS, podczas wrześniowej konferencji prasowej: – Trzy wybitne panie: Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland i Anne Applebaum, przyjadą do Lublina, by odebrać tego dnia najwyższe wyróżnienia, którymi dysponuje nasz uniwersytet.
Olga Tokarczuk, eseistka, poetka, autorka scenariuszy i jedna z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarek. Jest laureatką Literackiej Nagrody Nobla (2018) oraz prestiżowej Man Booker International Prize za powieść Bieguni, a także dwukrotnie Nagrody Literackiej „Nike”. Jej twórczość, w tym nagradzane Księgi Jakubowe, cieszy się uznaniem na całym świecie.
Agnieszka Holland reżyserka i scenarzystka wielokrotnie nominowana do Oscara, m.in. za „Gorzkie żniwa” czy „W ciemności”, a także zdobywczyni Złotych Lwów za „Obywatela Jonesa”. Od 2020 roku przewodniczy Europejskiej Akademii Filmowej.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Światowy ekspert od AI, doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej
Anne Applebaum, amerykańsko-polska pisarka i dziennikarka, zyskała międzynarodowe uznanie za swoje publikacje o historii Europy Wschodniej. Jej książka Gułag została nagrodzona Pulitzerem, a „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956” – prestiżową Cundill Prize. W 2013 uzyskała obywatelstwo polskie. Prywatnie jest żoną Radosława Sikorskiego, obecnego ministra spraw zagranicznych.
Tytuły doktora honoris causa to wyraz uznania nie tylko dla osiągnięć zawodowych laureatek, ale także ich wpływu na kulturę, historię i społeczeństwo.