EdukacjaLublinWiadomości

Światowy ekspert od AI, doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

Profesor Witold Pedrycz odebrał w czwartek, 16 maja, tytuł doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej. Jest 21. osobą, której Senat PL nadał tę godność.

Profesor ma na swoim koncie setki publikacji naukowych, kilkadziesiąt międzynarodowych projektów, liczne nagrody i odznaczenia. Jest jednym z najlepszych naukowców na świecie. W ubiegłym roku, jako jedyny Polak, znalazł się w gronie 1000 najlepszych badaczy świata według listy World’s TOP 2 proc. Scientists 2020, ogłoszonej przez Stanford University.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Politechnika Lubelska honoruje byłych rektorów (zdjęcia)

– Jest to wielki zaszczyt, że naukowiec tak wysokiej rangi dołącza do naszej społeczności akademickiej. To prawdziwy człowiek renesansu, we współczesnym rozumieniu tego terminu. To osoba patrząca na zagadnienia naukowe w szerszej perspektywie i zespalająca w jedną całość wiedzę z różnych obszarów. To osoba ceniąca ideał interdyscyplinarności i skłonna do podejmowania badań międzyobszarowych – mówił rektor prof. Zbigniew Pater.

Prof. Pedrycz jest kierownikiem Katedry Badań Kanadyjskich na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Uniwersytetu Alberty w Edmonton, AB, Kanada. Pracuje również w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Laudację na cześć prof. Pedrycza wygłosił prof. Jerzy Montusiewicz z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. Podkreślał, że bohater tej uroczystości to postać wyjątkowa.

– Profesora poznałem w czerwcu 2019 r., gdy współorganizował wraz z naszymi naukowcami konferencję. Dał się wtedy poznać jako ciepły i wrażliwy człowiek. Zawsze mogliśmy liczyć na Jego pomoc, uwagi i pomysły w rozwiązywaniu ważnych problemów naukowych – podkreślił promotor.

Światowy ekspert od AI, doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej
fot. PL

Profesor Pedrycz jest uznawany za autorytet w dziedzinie informatyki. Jego badania dotyczą obliczeń granularnych i zbiorów rozmytych, które są ważnymi koncepcjami w sztucznej inteligencji. Prace profesora Pedrycza mają duży wpływ na rozwój tej dziedziny, a jego teorie znalazły zastosowanie w wielu praktycznych rozwiązaniach, używanych w procesach decyzyjnych i przemyśle.

Prof. Montusiewicz zwrócił uwagę, że Doktor Honorowy zdobył wiele prestiżowych nagród i tytułów. Jest doktorem honoris causa dwóch uczelni: Azerbaijan State Oil and Industry University oraz Macao University of Science and Technology. Otrzymał także tytuły honorowego profesora na Hebei University w Chinach i School of Computer Science na Nottingham University w Wielkiej Brytanii. Należy do ważnych organizacji, takich jak Royal Society of Canada, Engineers Canada i International Society of Management Engineers.

Wśród licznych wyróżnień otrzymał najważniejszą kanadyjską nagrodę naukową Killama. Przyznawana jest każdego roku pięciu najważniejszym badaczom.

Promotor przypomniał również zasługi prof. Pedrycza w rozwoju młodych adeptów nauki. Profesor był recenzentem ponad 120 prac doktorskich. Wypromował blisko 70 doktorantów.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stery KUL pozostają w rękach ks. prof. Mirosława Kalinowskiego

Profesor Pedrycz współpracuje z Politechniką Lubelską od 5 lat. Jest profesorem wizytującym. Prowadzi m.in. wykłady na informatyce.

– Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem. Doktorat honoris causa jest najwyższym wyróżnieniem akademickim i cieszę się bardzo z dwóch powodów. Po pierwsze jest to tytuł nadany przez uczelnię polską, a po drugie tą uczelnią jest Politechnika Lubelska, z którą mam bardzo długie kontakty naukowe. To także kontakty na poziomie przyjaciół – podkreśli profesor Witold Pedrycz.

Światowy ekspert od AI, doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej
fot. PL

2 komentarze do “Światowy ekspert od AI, doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *