niedziela, 8 września, 2024
LublinWiadomości

Osoby niepełnosprawne bezpłatnie skorzystają z pomocy asystenta. Trwa nabór wniosków

W poniedziałek, 22 stycznia, ruszył nabór wniosków od mieszkańców Lublina na realizację bezpłatnej usługi asystenta osoby niepełnosprawnej.

Program usługi asystenta osoby niepełnosprawnej skierowany jest do osób posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne oraz dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Spacerowy slow life na Szerokim, czy Zaciszna Młodzieżowa? Zakończył się nabór projektów do Zielonego Budżetu (lista)

Wsparcie mogą uzyskać osoby wymagające stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, a także potrzebujące współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Usługi asystenta osobistego mogą być realizowane 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i polegają w głównej mierze na pomocy w wykonywaniu codziennych czynności, wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez niego miejsca czy podejmowaniu aktywności w różnych sferach życia.

Środki na realizację Programu, w wysokości prawie 3 mln zł, pochodzą z Funduszu Solidarnościowego.

Limit godzin usług asystenta osobistego przypadających na jednego uczestnika wynosi nie więcej niż:

– 840 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;

– 720 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;

– 480 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;

– 360 godzin rocznie dla: osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Łącznie w ramach Programu zrealizowanych zostanie 56 tysięcy godzin usług.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelskie zainaugurowało konkursy dla mieszkańców obszarów wiejskich. Łączna pula nagród to prawie 80 tys. zł (foto)

Aby skorzystać ze wsparcia asystenta należy złożyć wypełnione i podpisane dokumenty oraz kopię dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Zana 38 (niski parter). Wnioski przyjmowane będą do 16 lutego. Formularze są dostępne w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Zana 38 oraz w Biurach Obsługi Mieszkańców przy ul.: Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Kleeberga 12A, Szaserów 13-15, Nowy Świat 38. Można je również pobrać ze strony niepelnosprawni.lublin.eu.

W pierwszej kolejności uwzględniane będą potrzeby osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepoprawności, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *