EkoLublinWiadomości

Politechnika Lubelska będzie ratować zabytkowe miasta

Politechnika Lubelska, w ramach międzynarodowego projektu, chce odwrócić niekorzystne trendy związane ze mianami klimatu i pomóc ratować przestrzenie zabytkowych miast.

Zmiany klimatu nie sprzyjają zachowaniu historycznych miast. Szczególnie trudna jest sytuacja dziedzińców. Bez odpowiedniej rewitalizacji klimatycznej i nowego podejścia do ich organizacji zmiany klimatu będą coraz bardziej odczuwalne przez mieszkańców.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Te zabytkowe licea przejdą termomodernizację. Miasto podpisało już umowę z wykonawcą

Na pomoc śpieszą naukowcy Katedry Konserwacji Zabytków Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, którzy realizować będą projekt RE-PUBLIC SPACES. Są oni liderami międzynarodowego konsorcjum koordynującego 9 partnerów z czterech państw, w tym instytucji naukowych z Włoch, Chorwacji i Słowenii, a także miast: Łodzi, Osijek, Pinerolo i Velenje.

– Chcemy stworzyć przestrzenie, które nie tylko chronią przed skutkami zmian klimatycznych, ale także poprawiają jakość życia mieszkańców. Rewitalizacja dziedzińców historycznych miast jest więc nie tylko możliwa, ale także niezbędna, aby tworzyć przyjazne i zrównoważone środowisko miejskie – uważa dr inż. arch. Kamila Boguszewska z Katedry Konserwacji Zabytków.

Badacze przeprowadzą cztery wdrożenia pilotażowe w czterech europejskich miastach: Łodzi, Osijek, Pinerolo i Velenje.

– Opracujemy nową metodologię analizy dziedzińców jako organizmu przestrzennego wraz ze strategiami adaptacji, które uwzględniają specyficzne czynniki klimatyczne w każdym regionie. Testowane i oceniane będą nowe strategie w lokalnych projektach pilotażowych (w miastach) oraz opracowane zostaną protokoły i wytyczne dla miast – mówi naukowczyni.

W Łodzi badacze skupią się na problemie nawalnych deszczy, wprowadzając infrastrukturę zieloną i rozwiązania czerpiące z natury, aby rozszczelnić podwórka i poprawić gospodarkę wodną.

W Pinerolo będą ochładzać przestrzenie miejskie poprzez wprowadzenie elementów małej architektury i zadaszeń o wysokim albedo, które odbijają światło.

Z kolei w słoweńskim Velenje naukowcy będą naprawiać źle zrewitalizowaną przestrzeń, która stała się pustynią miejską. Wprowadzą tam mobilne meble z elementami zieleni, które umożliwią różnorodne aranżacje przestrzeni, używając naturalnych materiałów.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zdrowe powietrze, czysta woda i zielona energia. Jak metrologia pomaga walczyć o klimat

Natomiast Osijek w Chorwacji będzie miejscem, gdzie zastosowane zostaną różne elementy błękitno-zielonej infrastruktury, elementy wodne, takie jak zamgławiacze czy fontanny, aby chłodzić miasto.

Politechnika Lubelska jest liderem projektu RE-PUBLIC SPACES, który rozpoczął się 1 czerwca. Jest to największy międzynarodowy projekt naukowy finansowany przez Unię Europejską realizowany przez lubelską uczelnię. Jego budżet wynosi półtora miliona euro.

fot. pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *