Politechnika Lubelska rozpoczyna współpracę z informatycznym gigantem
Politechnika Lubelska podpisała umowę o współpracy z firmą IBM. W planach kształcenie studentów i wykładowców. Jest też mowa o IT Tower.
– Cieszymy się, że będziemy mogli skorzystać z doświadczenia IBM i wspólnie prowadzić szereg przedsięwzięć. Finalnie myślimy o stworzeniu centrum kompetencyjnego, które powstanie w nowym budynku IT Tower. Oprócz dydaktyki będziemy rozwijali tam prace badawcze w zakresie informatyki ukierunkowując się przede wszystkim na zastosowania medyczne – mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Mobilne laboratorium zaparkowało na kampusie lubelskiej uczelni
Zanim to jednak nastąpi IBM wspomoże proces kształcenia.
Na mocy porozumienia studenci, a także wykładowcy Politechniki Lubelskiej już w październiku będą mogli wziąć udział w różnorodnych szkoleniach i kursach w ramach IBM SkillsBuild.
– Zyskają oni możliwość dostępu do ponad 400 kursów w obszarze sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i analizy danych oraz możliwość uzyskania certyfikatów IBM – zaznacza prof. Kamil Jonak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej.
IBM to jedna z największych firm informatycznych na świecie. Zajmuje się praktycznie każdym segmentem rynku informatycznego, poczynając od komputerów klasy mainframe, a kończąc na nanotechnologii oraz komputerach kwantowych.
Umowa będzie także okazją do promocji kierunków studiów związanych z IT. W 2025 r. Wydział Matematyki i Informatyki Technicznej uruchamia dwa nowe kierunki: informatykę techniczną i cyberbezpieczeństwo. Władze uczelni chcą, żeby chętni studenci oprócz zdobywania certyfikatów, mogli prowadzić projekty technologiczne z przemysłem w ramach studiów z wykorzystaniem narzędzi IBM.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najlepsi studenci otrzymali stypendia od marszałka (zdjęcia)
Ale to nie wszystko.
– Wchodzimy również w bardzo zacieśnioną współpracę z IBM w kwestii grantów medycznych. Chcemy wspólnie rozpocząć współpracę z ministerstwami dotyczącą wprowadzenia technologii cyfrowych do ochrony zdrowia w Polsce. Na cyfryzację sektora ochrony zdrowia, w najbliższych latach, Ministerstwo Zdrowia planuje przeznaczyć nawet 4 miliardy złotych. Mając tak dużego i rozpoznawalnego partnera jak IBM możemy z większym sukcesem aplikować o wspólne projekty w tych obszarach – zapowiada dziekan Kamil Jonak.
Pingback: Sztuczna inteligencja w centrum zainteresowania biznesu. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania
Pingback: Wybitni studenci dostaną nagrody. Wypłaci je... bank
Pingback: Lubelska uczelnia nawiązuje współpracę z CBA. Będą promować walkę z korupcją
Pingback: Naukowcy Politechniki Lubelskiej pomagają firmom poprawić efektywność