niedziela, 8 września, 2024
EdukacjaLublinWiadomości

Politechnika Lubelska żegna się z Senatem

118 uchwał, 42 posiedzenia i 52 osoby – tak statystycznie opisać można funkcjonowanie Senatu Politechniki Lubelskiej w kadencji 2020-2024. W czwartek odbyło się ostatnie jego posiedzenie.

Senat uczelni to powoływany na cztery lata organ kolegialny składający się z nauczycieli akademickich, pracowników niebędących nauczycielami, doktorantów i studentów. Jego zadaniem jest, m.in. uchwalanie strategii uczelni, nadawanie tytułu doktora honoris causa i przeprowadzanie oceny funkcjonowania uczelni. Na Politechnice Lubelskiej Senat funkcjonuje od 1969 roku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Znamy skład nowej Rady Seniorów Miasta Lublin

We wtorek, 11 czerwca Senat zebrał się po raz ostatni, żeby podsumować niełatwą kadencję 2020-2024, w trakcie której wybuchła pandemia i wojna w Ukrainie. Był to też czas związany z problemami ekonomicznymi. Jak podkreślał rektor prof. Zbigniew Pater, wyzwania nie przeszkodziły w podejmowaniu kluczowych dla funkcjonowania i rozwoju uczelni decyzji.

– W tym czasie zmieniła się też rola Senatu. Pełni on dziś funkcję opiniotwórczą w zakresie funduszy uczelni. Wcześniej to on decydował w tej sprawie, teraz to zadanie zostało przekazane Radzie Uczelni – mówi rektor.

Politechnika Lubelska żegna się z Senatem
fot. PL

Jednym z najważniejszych osiągnięć Senatu w mijającej kadencji było uchwalenie zmian w Statucie, które zwiększyły liczbę elektorów. Pozwoliło to na bardziej demokratyczne wybory władz uczelni. Dodatkowo, Senat uchwalił strategię rozwoju Politechniki Lubelskiej do 2028 roku.

– W tej kadencji dyskutowaliśmy też na temat programów i regulaminów studiów oraz zasad rekrutacji – informuje Adam Leśniak, przewodniczący Samorządu Studenckiego.

Senat nie zapominał również o doktorantach. Damian Kostyła, przewodniczący Samorządu Doktorantów, dodaje, że kluczowe dla nich były zwłaszcza zmiany dotyczące funkcjonowania szkoły doktorskiej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Młodzi naukowcy Politechniki Lubelskiej ze stypendiami ministra nauki

– Większość naszych propozycji została uwzględniona w Statucie. Warto podkreślić, że zarówno studenci, jak i doktoranci potrafili mówić jednym głosem, dbając o swoje wspólne interesy.

Kadencja Senatu potrwa do 31 sierpnia br.

fot. PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *