sobota, 27 czerwca, 2026
LublinWiadomości

Pomniki przyrody pod specjalną opieką. Lublin szykuje wielką kurację dla ratowania najcenniejszych drzew

Miasto otworzyło oferty w przetargu na kompleksową pielęgnację pomników przyrody – od wiekowych lip i kasztanowców po miłorząb i topole. Prace, w dużej mierze finansowane z funduszy unijnych, mają poprawić kondycję drzew i bezpieczeństwo mieszkańców.

Miasto Lublin jest o krok bliżej rozpoczęcia szeroko zakrojonych prac pielęgnacyjnych przy pomnikach przyrody. Do ogłoszonego przetargu wpłynęło osiem ofert – najtańsza opiewa na 224 tys. zł, a najdroższa na 604 tys. zł. Teraz wszystkie propozycje przechodzą szczegółową ocenę.

– Zależy nam na jakości, bo mówimy o drzewach wyjątkowych, często liczących kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat – podkreśla Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Na terenie Lublina znajduje się obecnie 88 pomników przyrody. To nie tylko pojedyncze drzewa, ale też całe aleje i grupy, które łącznie obejmują 261 okazów. Planowane zamówienie dotyczy 158 z nich.

– Pomniki przyrody to żywa historia miasta i element naszej tożsamości – mówi Tomasz Fulara, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju. – Chcemy je chronić w sposób nowoczesny i odpowiedzialny, korzystając z dostępnych środków europejskich.

>>> CZYTAJ TAKŻE: 30 pomysłów na „łapanie” deszczówki. Zielony Budżet wchodzi w kolejny etap

Prace zostały podzielone na trzy etapy i potrwają do września 2028 roku. Pierwszy, zaplanowany jeszcze na ten rok, obejmie 79 drzew. Wśród nich są m.in. pomnikowe aleje lip i kasztanowców na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Marina” przy ul. Krężnickiej.

– To miejsca chętnie odwiedzane przez mieszkańców, dlatego tak ważne jest połączenie ochrony przyrody z bezpieczeństwem użytkowników – zaznacza Monika Głazik. – Regularna pielęgnacja minimalizuje ryzyko obłamywania się konarów.

Drugi etap, realizowany do listopada 2027 roku, obejmie 61 drzew rosnących m.in. przy ul. Arsztajnowej, Szmaragdowej, Białostockiej i Solarza. Specjalistyczne zabiegi przejdą także m.in. miłorząb japoński przy ul. Lipowej, jesion przy ul. Sowińskiego oraz topole przy ul. Łęczyńskiej i Wrotkowskiej. Ostatnia część prac zaplanowana jest do września 2028 roku i obejmie kolejne 18 drzew w różnych częściach miasta.

Zabiegi będą prowadzone metodą alpinistyczną, pod stałym nadzorem inspektora. Zakres prac obejmuje m.in. cięcia sanitarne i strukturalne, montaż wiązań stabilizujących korony oraz nowoczesne usuwanie jemioły metodą cieniowania.

– To delikatna, ale skuteczna technika, która pozwala ograniczyć rozwój pasożyta bez szkody dla drzewa – wyjaśnia Monika Głazik. – Wszystko zgodnie z zasadami sztuki arborystycznej.

Pielęgnacja pomników przyrody jest częścią projektu „Zielony Lublin – ochrona zasobów przyrody w mieście”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu to 679 tys. zł, z czego ponad 561 tys. zł stanowi dofinansowanie z UE. Projekt obejmuje także działania edukacyjne, koszenie użytku ekologicznego „Miłkowa Skarpa” oraz inwentaryzację drzew nad Zalewem Zemborzyckim.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *